مجله خلاقیت و نوآوری

۳۱ مطلب در فروردين ۱۳۹۸ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

ایگوانای دریایی جانوری از خانواده مارمولک‌ها

چند حقیقت جالب در رابطه با ایگوانای دریایی:

ایگوانای دریایی، گونه‌ی جانوری بسیار خاصی است. این گونه‌ی جانوری، تنها در جزایر گالاپاگوس، واقع در بخش کوچکی از کشور اکوادور در آمریکای جنوبی یافت می‌شود. تا آن جایی که ما می‌دانیم و گستره‌ی دانشمان به ما اجازه می‌دهد، ایگوانای دریایی، تنها مارمولک به جا مانده‌ای است که هم قادر به زندگی در خشکی و هم قادر به زنده ماندن در آب است. این ویژگی سبب می‌شود تا او به خاص‌ترین خزنده‌ی روی زمین تبدیل شود. به علاوه، یک نگاه به این چهره‌ی آشنا بیندازید. آیا شما را یاد اژدهایان کالیسی در سریال بازی تاج‌وتخت نمی‌اندازد؟ عملاً باید عموزاده‌های همان اژدهایان باشند. به علاوه‌ی این ارتباط فامیلی با اژدهایان، جالب است بدانید که این گونه‌ی جانوری اغلب بر روی سواحل ناهموار زندگی می‌کند، اما در مناطق مردابی نیز دیده شده است. ایگوانای دریایی، برخلاف دیگر مارمولک‌ها و همچنین اژدهایان سریال بازی تاج‌وتخت گیاه‌خوار است و بخش اعظمی از تغذیه‌ی او از راه جلبک‌های دریای تأمین می‌شود.

ایگوانا مارمولک بزرگ

ویژگی‌های ظاهری ایگوانای دریایی: از نظر رنگی، ایگوانای دریایی رنگ‌های بسیار متفاوتی را شامل می‌شود، اما متعارف‌ترین رنگ‌های این جانوران، چیزی در بین سیاه و خاکستری است. این حیوان خاص، در مناطق متعددی از جزایر مختلف زندگی می‌کند و همین پدیده باعث شده که رنگ و اندازه‌ی او دچار تنوع بسیاری شود؛ آیا زیبا نیست؟ اندازه و وزن معمول آن‌ها از ۱,۷ متر درازا و ۱۲ کیلوگرم شروع می‌شود؛ که البته این مقدار وزن و قد، برای حمل کردن یک کالیسی بر پشتش زیادی کم است. اگرچه که بخش اعظمی از تغذیه‌ی او از طریق گیاهان زیر دریایی تأمین می‌شود، اما به دلیل دندان‌های تیز و شکل دهان و پوزه‌ آن، می‌تواند از خزه‌های دریایی که بر روی سنگ‌ها ایجاد می‌شوند، نیز تغذیه کند. همچنین، ایگوانای دریایی حاوی یک غده در بینی خود است که با ترشح یک سری از مواد خاص، نمک دریایی را از خون خود بیرون می‌راند و این عمل در میزان سلامت او تأثیر بسزایی دارد.

طبیعت وحشی ایگوانای دریایی

طبیعت وحشی ایگوانای دریایی:

جالب است بدانید که ایگوانای دریایی، می‌تواند تا عمق ۱۰ متری آب‌های اقیانوس نیز شنا کند. گرچه او ترجیح می‌دهد که آب‌های سرد را برای شنا و تغذیه انتخاب کند و پس از انجام و تکمیل روند تغذیه، برای مدتی طولانی، بر روی صخره‌های ساحل و زیر نور آفتاب دراز می‌کشد. در این زمان، او حالت دفاعی سختی را به خودش می‌گیرد و به هر موجودی که به او نزدیک شود، حمله می‌کند. در حین فصول جفت‌گیری، ایگواناهای مذکر، می‌بایستی در میان گله‌ی بزرگی از همنوعان مؤنث خود، بر سر جفت‌گیری با دیگران مبارزه کنند. این مبارزه، به‌ندرت شامل خشونت‌های مرگبار می‌شود. نهایتاً، در حین حمله، با سر خود به رقیب ضربه می‌زنند. در آخر هم گفتنی است که ایگوانای دریایی به شدت تحت حفاظت سازمان محیط‌زیست قرار دارد.

 

منبع: چطورپدیا

 • viator baran4
 • ۰
 • ۰

۵ روش افزایش اعتماد به ‌نفس

اعتمادبه‌نفس به عنوان یک احساسی برای اعتماد به توانایی، کیفیت زندگی و عقاید هر شخص تعریف می‌شود. داشتن وافزایش اعتمادبه‌نفس برای سلامتی و آسایش روحی شما مهم و ضروری است. داشتن یک حد مناسبی از اعتمادبه‌نفس به شما کمک می‌کند تا به موفقیت‌های شخصی و حرفه‌ای دست پیدا کنید.

افزایش اعتماد به ‌نفس

مزایای اعتماد به‌ نفس

زمانی که شما به خودتان و توانایی‌هایتان اعتقاد داشته باشید، مایل به انجام کارهای جدید هستید. اگر شما اقدام به تقویت خود در زمینه آشپزی می‌کنید و در یک کلاس آشپزی ثبت‌نام می‌کنید، یعنی در خودتان نیز این توانایی را می‌بینید و کلید موفقیت خود را در این کلاس پیدا می‌کنید. زمانی که اعتمادبه‌نفس دارید، تمامی منابع و توانایی‌های خود را به وظیفه‌ای که در دست دارید، اختصاص می‌دهید. انرژی و توان خود را صرف نگرانی خود در مورد ضعف‌های خود نکنید بلکه شما می‌توانید همین انرژی را صرف تلاش کردن برای رسیدن به اهداف خود بکنید. در نهایت، شخص با اعتمادبه‌نفس، در تمامی شرایط بهتر عمل می‌کند.

افزایش اعتماد به ‌نفس

به طور مثال، اگر در مورد ارائه‌ای که دارید، به خود اعتماد داشته باشید بیشتر بر روی ارائه پیام خود به مخاطبان تمرکز می‌کنید ولی در عین حال اگر به توانایی خود اعتماد نداشته باشید، به جای تمرکز روی پیام‌رسانی، این نگرانی را دارید که هیچ‌کس به شما گوش نمی‌دهد یا ممکن است با مشکلی مواجه شوید. در نتیجه، ممکن است تلاش کنید که تمرکز خود را بالا ببرید و در این حال بعضی کلمات را اشتباه بگویید یا لکنت زبان بگیرید که این نیز باعث می‌شود فکر کنید که واقعاً قدرت ارائه‌ی شما پایین است و ارائه‌دهنده‌ی بدی هستید.

خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید اعتمادبه‌نفس خود را بالا ببرید. اگر در زمینه‌ای به خودتان اعتماد ندارید یا در تلاش هستید که در مورد چیزی اعتمادبه‌نفس خودتان را بالا ببرید، استراتژی‌هایی که در ادامه مطرح می‌شوند، به شما کمک خواهد کرد.

مقایسه کردن خود با دیگران را متوقف کنید

در صورتی که خودتان را با دوستانی که در فیس‌بوک و اینستاگرام دارید، مقایسه نموده یا حقوقی که می‌گیرید را با حقوق دوستانتان مقایسه می‌کنید، اصلاً کار درستی انجام نمی‌دهید و مقایسه‌ی سالمی نیست. مطالعه‌ای که در مورد تفاوت‌های فردی و شخصیتی انجام شد، رابطه‌ی مستقیمی را میان حسادت و احساس شما نسبت به خودتان پیدا کرده است.

در واقع محققان به این نتیجه رسیده‌اند کسی که خودش را با دیگران مقایسه می‌کند، در حقیقت به آن‌ها حسادت می‌کند. هر چه بیشتر به آن‌ها حسادت کنند، احساسشان نسبت به خودشان بدتر می‌شود. این می‌تواند یک چرخه‌ی بدی باشد.

به زمانی که صرف مقایسه‌ی مهارت، دستاورد یا ثروت خود با دیگران می‌کنید، توجه نمایید. این فکر که دیگران بهتر هستند، باعث می‌شود که اعتماد شما نسبت به خودتان به مرور زمان کمتر شود. زمانی که متوجه شدید در حال مقایسه کردن خود با دیگران هستید، به خود یادآوری کنید که این کار اصلاً به نفع شما نیست. هر کسی به سبک خودش زندگی می‌کند و زندگی یک رقابت نیست.

مراقب بدن و سلامتی خود باشید

اگر نسبت به بدن خود بی‌توجهی کنید و به نیازهای آن پاسخگو نباشید، خیلی سخت است که احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. کم‌خوابی، داشتن یک رژیم غذایی ناسالم و ورزش نکردن تأثیرات و عوارض بدی روی شما خواهد گذاشت.

مطالعات نشان می‌دهد که داشتن فعالیت فیزیکی نشان دهنده اعتمادبه‌نفس شخص است. مطالعه‌ای که در مورد درمان بیماری‌های عصبی انجام شد، نشان داد که داشتن فعالیت فیزیکی، تصویر بدنی شرکت‌کنندگان را بهبود می‌بخشد. زمانی که تصویر بدنی آن‌ها بهبود پیدا می‌کند، اعتماد به ‌نفس‌شان نیز بیشتر می‌شود.

مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید. زمانی که احساس می‌کنید از لحاظ فیزیکی بهترین هستید، اعتماد به ‌نفس‌تان بالاتر می‌رود.

خود دلسوزی را تمرین کنید

خود دلسوزی به این معنی است که زمانی که کاری را اشتباه انجام دادید و یک تجربه‌ی منفی در زندگی کسب کردید، با خودتان به مهربانی رفتار کنید و خودتان را سرزنش نکنید. اگر با خود با خشونت صحبت کنید و بیشتر حالت سرزنش داشته باشید، انگیزه‌ی خود را برای بهتر بودن از دست می‌دهید. در حقیقت، مطالعات نشان می‌دهد که خود دلسوزی تمایل دارد، اثر متقابل روی شخص داشته باشد.

مطالعه‌ای که انجام شد نشان می‌دهد که خود دلسوزی، اعتمادبه‌نفس را بیشتر می‌کند. اگر شما نتوانید کاری را به آن نحوی که انتظار داشتید، انجام دهید بهتر است به جای فکر کردن به «من خیلی احمق هستم، همه چیز را خراب کردم» به «هر کسی ممکن است دچار اشتباه شود و این یک اتفاق عادی است» فکر کنید و این کار باعث می‌شود که احساس خوبی پیدا کنید.

به جای اینکه خودتان را مورد سرزنش قرار دهید یا روی خودتان اسم (مانند احمق) بگذارید، به خودتان بگویید که دوست دارید با دوستان مورد اعتماد خود صحبت کنید. ضعف‌های خودتان را از بین ببرید و به خودتان بخندید و یادآوری کنید که هیچ‌کس کامل نیست.

با شک و تردیدهای خود کنار بیایید

اکثر مردم از انجام دادن برخی کارها مانند دعوت از دوست خود در یک تاریخ مشخص یا درخواست ارتقاء از رئیس خود صرف‌نظر می‌کنند تا احساس اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند. چون فکر می‌کنند رد شدن این درخواست‌ها باعث ناامیدی و پایین آمدن اعتمادبه‌نفس آن‌ها می‌شود. در حالی که گاهی اوقات، بهترین راه کسب اعتمادبه‌نفس، انجام دادن آن کارها است.

طرز برخورد با این‌گونه ترس‌ها که ناشی از عدم اعتمادبه‌نفس است را تمرین کنید. اگر حس می‌کنید که دچار شرمندگی می‌شوید و این کار باعث ضایع شدن شما می‌شود، عیبی ندارد در هر صورت این کار را انجام دهید. این بدان معنا نیست که برای آن کار هیچ تمرینی نداشته باشید، بلکه اگر سخنرانی بزرگی دارید، قبل آن تمرین کنید و آن سخنرانی را یک بار هم در مقابل دوستان و خانواده خود نیز اجرا کنید تا آمادگی پیدا کنید.

مزایای اعتماد به‌ نفس

هرگز انتظار نداشته باشید که اعتمادبه‌نفس ۱۰۰ درصد پیدا کنید تا آن کار را انجام دهید چون امکان دارد که هیچ موقع این مقدار اعتمادبه‌نفس را پیدا نکنید.

خوشبختانه، کمی شک و تردید داشتن باعث می‌شود که کار خود را بهتر انجام دهید. تحقیقی که در زمینه روانشناسی ورزش و تمرین انجام شد، نشان داد که ورزشکارانی که شک و تردیدهایی نسبت به خود دارند نسبت به ورزشکارانی که اعتمادبه‌نفس ۱۰۰ درصد دارند، بهتر عمل می‌کنند.

رفتارهای خود را مورد آزمایش قرار دهید

هنگامی که مغزتان به شما می‌گوید که شما تا به حال هیچ گفتگوی کاری در یک جلسه انجام نداده‌اید یا اینکه حیطه‌ی کاری مورد نظر خیلی فرق دارد و شما تا به حال چنین تجربه‌ای نداشته‌اید، به خودتان یادآوری کنید که افکار شما همیشه هم دقیق و درست نیستند و گاهی اوقات، بهترین راه برای مقابله با افکار منفی به چالش کشیدن آن‌هاست.

سعی کنید کارهایی که مغزتان شما را از انجام دادن آن‌ها منع می‌کند را انجام دهید. به خودتان بگویید این فقط یک آزمایش است و ببینید چه اتفاقی می‌افتد.

ممکن است یاد بگیرید که نگران بودن یا مرتکب اشتباه بودن، آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید بد نیست و هر بار که به جلو حرکت می‌کنید، می‌توانید اعتمادبه‌نفس بیشتری به دست آورید.

ادامه …

هر کسی در تلاش است که با مشکلاتی که مرتبط با اعتمادبه‌نفس است، مبارزه کند؛ اما اگر مشکلاتی که داشتید مربوط به شغل، زندگی اجتماعی یا آموزش شما بود، بهتر است از یک منبع حرفه‌ای کمک بگیرید. گاهی اوقات ممکن است اعتمادبه‌نفس کم ناشی از مسئله‌ی بزرگ‌تر مانند یک اتفاق ناخوشایند در گذشته باشد. در موارد دیگر ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل روانی باشد.

ممکن است اعتمادبه‌نفس شما بیش از حد باشد. اگر به توانایی‌های خود بیش از حد اعتماد داشته باشید، ممکن است اصلاً سراغ آن کار نروید و برای انجام آن اقدام نکنید.

اعتماد به نفس بیش از حد ممکن است باعث شود که دنبال تحصیل و کسب علم نروید که در این صورت اگر لازم شد که در مورد موضوعی سخنرانی یا ارائه داشته باشید، چون تا به حال ارائه نداشته‌اید ممکن است آمادگی لازم را برای آن نداشته باشید.

بنابراین مهم است که یک حد سالم و طبیعی از اعتمادبه‌نفس داشته باشید تا به شما کمک کند که بهترین عملکرد خود را نشان دهید.

 

منبع: چطورپدیا

 • viator baran4
 • ۰
 • ۰

۱۴ راه شگفت‌انگیز برای خوشحال کردن سگ‌ها

۱۴ راه شگفت‌انگیز برای خوشحال کردن سگ‌ها

۱.- یک استخر بچگانه برای سگتان بخرید

سگ‌ها عاشق شنا کردن هستند پس حتماً برای او استخر کوچکی را تهیه کنید تا با آن سرگرم بشود. مقداری آب را هم داخل استخر بریزید تا وقت‌هایی که هوا گرم می‌شود، به داخل این استخر خاص برود تا خنک شود.

۲- با سگتان برقصید

سگ‌ها عاشق رقصیدن هستند و دوست دارند تا با صاحب خود برقصند. وقت‌هایی که می‌خواهید ارتباط قوی‌تری با سگتان برقرار کنید، آهنگ شادی بگذارید و با هم برقصید و یا برایش آهنگی را بخوانید.

۳- به سگتان اجازه بدهید تا اسباب‌بازی‌هایش را خراب کند

شاید از اینکه ببینید سگتان اسباب‌بازی‌هایش را خراب کرده است، احساس بسیار بدی به شما دست بدهد و ناراحت شوید. ولی اگر می‌خواهید سگتان را خوشحال کنید، گاهی اوقات به او اجازه بدهید تا به اسباب‌بازی‌هایش هر چقدر که می‌خواهد دست بزند و حتی آن‌ها را خراب هم کند. سگ‌ها به طور غریزی دوست دارند تا ورزش کنند و فعالیت‌های فیزیکی انجام بدهند و خراب کردن اسباب‌بازی هم فرصت خوبی برای آن‌هاست تا نیازهای خود را برآورده کنند.

۴- دندان‌های سگتان را مسواک بزنید

ممکن است بعضی از سگ‌ها دوست نداشته باشند تا مسواک بزنند ولی برای حفظ سلامت دندان و لثه آن‌ها این کار واقعاً لازم است.

۵- وسایل مورد علاقه سگتان را قایم کنید تا دنبالش بگردد

وقت‌هایی که سرتان شلوغ است، می‌توانید تعدادی از وسایل دوست‌داشتنی سگتان را در گوشه و کناره‌های خانه مخفی کنید و ببینید قبل از رسیدن شما به خانه، چه تعداد از این وسایل را می‌تواند پیدا کند. چند هفته بعد دوباره همین بازی را با او انجام بدهید و وسایل را در جاهای دیگری قرار بدهید. این کار سگتان را تشویق می‌کند تا دنبال وسایل بگردد و وقتی در خانه نیستید هم فعال بماند.

۶- پاپیون جدیدی برای سگتان بخرید

بسیاری از سگ‌ها هر روز از پاپیون استفاده می‌کنند. همان‌طور که استفاده تکراری از یک لباس برای ما انسان‌ها بسیار خسته‌کننده است، سگ‌ها هم از تنوع خوششان می‌آید. هر از گاهی برای سگتان یک پاپیون جدید بخرید تا احساس خوبی داشته باشد. سعی کنید پاپیونی بخرید که از نظر رنگ و وزن کاملاً متفاوت با قبلی‌ها باشد.

۷- به سگتان مسئولیت خاصی بدهید

شاید همیشه با سگتان مثل یک بچه رفتار می‌کنید ولی وقتی سگ‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، تمایل زیادی دارند تا مسئولیتی داشته باشند و بتوانند کاری انجام دهند. شما می‌توانید از سگتان بخواهید تا در طول پیاده‌روی وسایلش را در درون کوله‌پشتی قرار دهد و یا هر وقت که می‌خواهد به بیرون از خانه برود، کلید در را با خودش ببرد و بیاورد. حتماً به سگتان مسئولیت خاصی را بسپارید تا از نظر روانی هم هیجان‌زده شود.

۸- با سگتان قایم‌موشک بازی کنید

بازی قایم‌موشک روش خوبی برای گذراندن عصرهاست که مهارت‌های بویایی سگ شما را هم به خوبی تقویت می‌کند. سگتان را به نحوی آموزش دهید که وقتی می‌خواهید قایم شوید، در همان جا بایستد وگرنه این بازی لذت چندانی نخواهد داشت.

۹- برای سگتان فضای آرامش بخشی را ایجاد کنید و امکانات خاصی را در اختیارش بگذارید

فقط ما انسان‌ها نیستیم که دوست داریم از پوست صورت و بدن خود مراقبت کنیم. سگ‌ها هم مثل ما چنین نیازهایی را دارند و دوست دارند کسی آن‌ها را با آرامش ماساژ بدهد. البته نیازی نیست که سگتان را به سالن خاصی ببرید. راه‌های زیادی وجود دارد تا بتوانید در خانه هم امکانات مخصوصی را برای او فراهم کنید.

۱۰- از سگتان تعریف کنید

وقتی کسی از ظاهر یا عملکرد ما تعریف می‌کند، احساس خوبی به ما دست می‌دهد. سگ‌ها هم عاشق این هستند که از آن‌ها تعریف کنید. هر وقت سگ شما کاری انجام داد که باعث شادی شما شد و لبخندی را به لبانتان آورد، حتماً این شادی خودتان را به او نشان دهید زیرا این کار باعث می‌شود تا برای انجام دوباره‌ی فلان کار خوب تشویق شود.

۱۱- به سگتان بستنی یخی بدهید

شما می‌توانید در فصل تابستان به سگتان بستنی یخی بدهید. برای این کار مقداری شربت را داخل ظرف مخصوص بریزید و بگذارید یخ ببندد. البته در فصل‌های دیگر هم می‌توانید آب‌نبات‌های خوشمزه‌ای را به او بدهید.

۱۲- پنجره‌های خانه را باز بگذارید

متأسفانه ما نمی‌توانیم کل روز را با سگمان بگذرانیم چون بالاخره ما هم کار داریم، باید یک سری خرید و سایر مسئولیت‌های مخصوص بزرگ‌سالان که بر دوش ما است را انجام دهیم. سگ شما هم مسئولیت‌هایی مثل شنیدن و بوییدن را دارد. وقتی قصد ترک کردن خانه را دارید، پنجره‌ها را باز کنید تا سگ شما همچنان شاد بماند. فقط حتماً روی پنجره‌هایتان دزدگیر نصب کنید تا سگتان فرار نکند.

۱۳- با سگتان یوگا کار کنید

یوگا یکی از ورزش‌های مفیدی است که می‌توانید با همراهی سگتان حرکات مفیدی را انجام دهید. مواقعی که استرس دارید، انجام این حرکات هم به شما و هم به سگتان کمک می‌کند تا میزان استرس خود را کاهش دهید. برای تمرینات یوگا، دست‌ها و پاهای سگتان را رو به سمت پایین نگه دارید. انجام تمرینات یوگا به صورت هفتگی نه تنها برای جسم و روح شما مفید است، بلکه به خاطر دارا بودن تمرینات جدید، برای سگ شما هم مفید است و نوعی بازی برای او محسوب می‌شود.

۱۴- برای سگتان صفحه یوتیوب را باز کنید

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که سگ‌ها عاشق سایت یوتیوب هستند. سگ‌ها نه تنها بر روی ویدئوهای یوتیوب خیره می‌شوند بلکه آن را با دقت تماشا می‌کنند. سگ‌ها عاشق این هستند که ویدئوهای سگ‌ها و گربه‌های دیگر و همچنین ویدئوهایی از فضاهای بیرون از خانه را تماشا کنند. لپ‌تاپتان را روشن کنید و فهرستی از ویدئوهای سرگرم‌کننده که مخصوص سگ‌هاست را پیدا کنید. البته شاید تأثیر این ویدئوها را بلافاصله در سگتان ببینید.

 

منبع: چطورپدیا

 • viator baran4
 • ۰
 • ۰

۲۳ شغل آزاد و خودکفا با کمترین سرمایه

اگر رؤیای ایجاد یک حرفه‌ی مرتبط با مهارت‌های خودتان را در سر دارید یا به دنبال شغلی هستید که بتواند ایده‌های جدیدی در بر بگیرد، یک شغل خودکفا می‌تواند شما را به اهدافتان برساند.

در اینجا انواع کارها مانند پاره‌وقت، تمام‌وقت، دورکاری، شخصی و نیاز به خلاقیت و … مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

در ادامه ۲۳ کار کم‌هزینه و بر اساس مهارت‌های هر شخص معرفی شده‌اند که می‌توانید همین امروز با انجام آن‌ها کسب درآمد کنید.

23 شغل آزاد و خودکفا با کمترین سرمایه

کارهایی که می‌توانید همین امروز شروع کنید

 • رانندگی با اسنپ
 • تهیه‌ی مواد غذایی
 • حمل کردن اسباب
 • مراقبت از کودکان
 • مشاور رسانه‌های اجتماعی
 • ساخت فیلم
 • طراحی وب‌سایت
 • تزئینات داخلی
 • رزومه‌نویسی
 • تولید محتوا
 • وبلاگ نویسی
 • مربیگری زندگی
 • هماهنگی رویداد
 • سخنرانی حرفه‌ای
 • مراقبت از سالمندان
 • مشاوره
 • کار تعمیرات
 • مدرس کمکی
 • تدریس موسیقی
 • آموزش زبان
 • تجارت الکترونیک
 • بازاریابی
 • فروش حق امتیاز برند

 

یک نکته‌ی دیگر – با اینکه در این لیست، کارهای توصیه شده به ترتیب قرار داده شده‌اند ولی این شماره‌گذاری نشانه دهنده‌ی ترتیب بندی آن‌ها نیست. ارزش یک کار زمانی بالا می‌رود که بفهمید آن کار مناسب شما و مهارت‌های شما است. پس مطالبی که در ادامه مطرح می‌شوند را مطالعه کنید:

رانندگی با اسنپ

۱- رانندگی با اسنپ

رانندگی با اسنپ تبدیل به کاری شده است که شما می‌توانید هر موقع که زمان و حس لازم برای آن را داشتید، شروع کنید. شرایط این کار راحت است و روزبه‌روز بر رانندگان اسنپ اضافه می‌شود چون رانندگان از درآمدشان رضایت کامل دارند و آن را فراتر از شغل رانندگی می‌دانند. برای پیوستن به اسنپ باید به سایت Snapp.ir/drivers مراجعه و ثبت‌نام کنید، منتظر بمانید تا کارکنان اسنپ با شما تماس بگیرند و وقت مراجعه تعیین کنند. سپس با در دست داشتن مدارک مورد نیاز (که در سایت اسنپ نوشته شده است) به دفتر این شرکت بروید تا ثبت‌نام شما کامل شود. در ادامه با استفاده از اپلیکیشن اسنپ کارهای شما پیش می‌رود.

شما می‌توانید با روزانه انجام این کار انتظار میانگین ۱۰۰ هزار تومان و حتی تا سقف ۳۰۰ هزار تومان درآمد داشته باشید.

میزان درآمد شما به محل زندگی شما و تعداد کاربر اسنپی که در آن منطقه وجود دارند، بستگی دارد. در کنار اسنپ، برنامه‌های دیگری مانند تپ‌سی وجود دارد و می‌توان با استفاده از آن نیز به رانندگی پرداخت ولی تعداد کاربرانی که از اسنپ استفاده می‌کنند، بیشتر است؛ به همین خاطر برای شما به صرفه‌تر خواهد بود.

خرید مواد غذایی

۲- تهیه مواد غذایی

افرادی هستند که به خاطر زمان زیادی که صرف انجام کارهای خود می‌کنند، دیگر وقت این را ندارند کارهایی مانند خرید مواد غذایی را انجام دهند. شما می‌توانید برای کمک به آن‌ها این کار را انجام دهید و برای خود نیز کسب درآمد کنید.

با استفاده از اینترنت می‌توانید این کسب‌وکار خود را به صورت آسان و خودکار راه بیندازید. مردم می‌توانند به شما ایمیل یا پیام ارسال کنند و سپس، شما مواد لازم آن‌ها را تهیه کرده و نحوه­ی تحویل دادن را نیز با آن‌ها هماهنگ کنید.

شما حتی می‌توانید قابلیت پرداخت آنلاین مانند shaparak.ir را نیز به کسب‌وکار خود اضافه کنید.

هنگامی که به اندازه‌ی کافی کسب‌وکار خود را گسترش دادید و چندین مشتری داشتید، می‌توانید خریدهای چند مشتری را به صورت هم‌زمان و از یک فروشگاه انجام دهید.

شما می‌توانید هزینه‌ی مربوط به کار خود را بر اساس درصدی از خریدهای انجام داده برای هر مشتری حساب کنید.

خدمات حمل‌ونقل

۳- حمل اسباب

اگر یک کامیون یا وانت دارید، می‌توانید از آن برای انجام خدمات حمل‌ونقل استفاده کنید.

زمانی که مردم اسباب‌کشی می‌کنند و می‌خواهند تمامی وسایل خود را به خانه‌ی دیگری ببرند، به این خدمات نیاز دارند.

به عنوان مثال، ممکن است فردی یک خریدی انجام داده است که اندازه‌اش بسیار بزرگ است و خودش به تنهایی از عهده‌ی حمل کردن آن بر نیاید یا ممکن است یک وسیله بزرگی را به شخص دیگری فروخته باشد و برای انتقال آن به خانه‌ی شخص خریدار نیاز به سرویس حمل‌ونقل داشته باشد.

مراقبت از کودکان

۴- مراقبت از کودکان

با توجه به اینکه بسیاری از مردم در بیرون از خانه کار می‌کنند، مراقبت از کودکان به نیاز مهم و حیاتی هر خانواده تبدیل شده است.

درخواست مراقبت برای کودکان روزبه‌روز در حال افزایش است که اکثر این درخواست‌ها توسط والدینی انجام می‌شود که یا یکی از آن‌ها یا هر دوی آن‌ها در خارج از خانه دارای شغل تمام‌وقت هستند.

شما می‌توانید از کودکان در خانه‌ی خودشان مراقبت کنید یا در خانه‌ی خودتان از فرزندان چند خانواده مراقبت نمایید.

گزینه‌ی دوم می‌تواند بهتر باشد چون درآمد بیشتری را برای شما فراهم می‌کند. این کسب‌وکار نیاز به مهارت دارد به همین خاطر شخصی که نسبت به این کار اقدام می‌کند، باید مجوز دولتی داشته باشد.

مرکز مراقبت از کودکان

اگر قصد دارید کسب‌وکار خود را رونق دهید و آن را یک گام جلوتر ببرید می‌توانید مرکز مراقبت از کودکان به صورت روزانه‌ای برای خود باز کنید.

شما حتی می‌توانید این کار را به صورت پاره‌وقت انجام دهید و در صورتی که محصل، دانشجو، شاغل هستید، بعد از کار اصلی خود نسبت به این کار اقدام کنید و در تعطیلات تابستان و تعطیلات خاص نیز به راحتی و آسودگی خاطر این کار را انجام دهید.

کارهایی که نیاز به خلاقیت دارند

مشاور شبکه‌های اجتماعی

۵- مشاور شبکه‌های اجتماعی

اگر سن شما زیر ۳۰ سال است، احتمالاً تجربه و اطلاعات لازم در مورد شبکه‌های اجتماعی به دست آورده‌اید، پس می‌توانید یک کسب‌وکار مربوط به آن را راه بیندازید.

اگر شما بیشتر زمان خود را در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توئیتر، اسنپ چت، اینستاگرام و … می‌گذرانید، ممکن است بتوانید مشتریانی برای خود پیدا کنید که به راهنمایی و مشاوره‌ی شما در مورد طرز استفاده از این شبکه‌ها نیاز داشته باشند.

اگر با طرز تبلیغ رویدادها، محصولات و حتی افکار آشنایی دارید، این بهترین کسب‌وکاری است که می‌توانید شروع کنید.

آنچه چند سال پیش به عنوان یک بازی اجتماعی شروع شد، به سرعت در جامعه‌ی کسب‌وکار جایگاه بسیار مهمی پیدا کرد.

شبکه‌ی اجتماعی یک راه مهم برای کسب‌وکاری است که نیاز به برقراری ارتباط با مردم عادی دارد. بدون اینکه از طریق تمامی کانال‌های تلویزیون پخش شود. همچنین راهی برای فروش محصولات و خدمات است.

ساخت فیلم

۶- ساخت فیلم

ابتکارهای جدید و بی‌عیب در ساخت فیلم، با ورود یوتیوب توسعه یافته است.

اگر شما فیلم‌هایی مانند موزیک ویدئو، آموزشی یا سرگرمی می‌سازید، ممکن است بتوانید این خدمات را به مردم بفروشید.

کسب‌وکارهای جدید و کوچک به دنبال فیلم‌هایی سفارشی هستند تا بتوانند با اشتراک گذاشتن آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی و حتی ایمیل‌ها، کسب‌وکار خودشان را تبلیغ و معرفی کنند.

فیلم‌ها یک راه بهتری را برای مشتریانی که به صورت بصری بیشتر متوجه می‌شوند یا زمان لازم برای خواندن مقالات یا صفحات وب را ندارند، ارائه می‌دهند.

طراحی سایت

۷- طراحی سایت

تقریباً همه می‌خواهند که وب‌سایتی برای یک موضوع خاص راه بیندازند، اما اکثر افراد مهارت لازم برای انجام آن را ندارند.

اگر شما مهارت‌های لازم برای ساخت وب‌سایت‌های ساده را دارید، می‌توانید آن را به یک کسب‌وکار کامل و عالی تبدیل کنید.

اگر در این زمینه هیچ علمی ندارید، می‌توانید سایت‌های ساده‌ای را برای کسب‌وکارهایی که بودجه‌ی محدودی دارند، آماده کنید.

اما همان‌طور که کسب‌وکار و سطح مهارت‌های شما رشد می‌کند، مشتریان شما نیز بیشتر می‌شوند و می‌توانید سایت‌های پیچیده‌تری را با بودجه و هزینه‌های بالاتری شروع کنید.

اگر تولیدکننده‌ی ویدئو، طراح سایت یا مشاور شبکه‌ی اجتماعی هستید می‌توانید مهارت‌های خود را در سایتی مانند جابینجا یا پارسکدرز عرضه کنید. در این سایت مردم بر اساس نیازهای خود، افراد با استعداد را برای انجام کارهای خود استخدام می‌کنند.

دکوراسیون داخلی

۸- دکوراسیون داخلی

اگر استعدادی در زمینه‌ی طراحی دارید و در انجام تزئینات ذوق به خرج می‌دهید، می‌توانید این استعداد را به یک کسب‌وکار تبدیل کنید و دکوراسیون داخلی می‌تواند حرفه‌ی پردرآمد و سرگرم کننده‌ای برای شما باشد.

بعضی از مردم می‌دانند که چه نوع دکوراسیونی برای خانه‌ی خود می‌خواهند ولی استعداد یا مهارت کافی برای انجام آن را ندارند.

و اگر در یک شهر بزرگ زندگی می‌کنید، می‌توانید از استعدادهای دکوراسیون و تزئینات خود در آژانس املاک، انتخاب مبلمان جدید، حتی اضافه کردن تغییرات کوچک و مفید در هرجایی که لازم شد، استفاده کنید.

و در مقابل انجام این تزئینات و ایجاد تغییرات مفید می‌توانید در پایان کار، مبلغی را در ازای ارائه‌ی این خدمات و متناسب با حجم کاری که انجام داده‌اید، دریافت کنید.

به عنوان یک شخصی که در انجام دکوراسیون حرفه‌ای هستید می‌توانید نمونه کارهای خود را به صورت آنلاین به بقیه نشان داده و مشتریان خود را تشویق کنید تا نمونه کارهای شما را در سایت‌های مربوطه ببینند.

ارائه‌ی خدمات مربوط به نویسندگی

رزومه‌نویسی

۹- رزومه‌نویسی

اگر استعداد این را دارید که بتوانید با استفاده از نمونه کارها، یک رزومه‌ی کامل و عالی بسازید می‌توانید از این مهارت خود برای ایجاد یک کسب‌وکار جدید استفاده کنید و حتی اگر در این زمینه مهارت کافی ندارید می‌توانید از منابع آنلاین موجود نحوه‌ی ایجاد یک رزومه‌ی خوب را یاد بگیرید.

این رازی است که به شما نحوه‌ی نوشتن یک رزومه‌ی کارآمد برای حرفه‌های خاص را یاد می‌دهد. مهارتی است که می‌توانید به سرعت آن را یاد بگیرید.

رزومه‌ها معمولاً با استفاده از قالب‌های آماده و خالی نوشته می‌شوند. اگر به این قالب‌ها دسترسی داشته باشید که اغلب به صورت رایگان در دسترس هستند، برای تکمیل کردن قالب‌ها نیاز به اطلاعات و جزئیاتی دارید که بتوانید با جمله‌بندی‌های جالب و تأثیرگذار یک رزومه‌ی عالی ایجاد کنید.

انجام این کار برای کسانی مفید و کارساز است که توانایی لازم برای نوشتن یک رزومه قوی ندارند یا مایل به انجام چنین کاری نیستند.

شما می‌توانید این رزومه قوی را با پر کردن قالب آماده با استفاده از جملات تأثیرگذار آماده کنید.

تولید محتوا

۱۰- تولید محتوا

اینترنت فرصت‌های زیادی را برای هر شخص فراهم می‌کند تا بتوانند به صورت آزاد و فریلنسر نویسندگی کنند. میلیون‌ها وب‌سایت و وبلاگ نیاز به محتوایی دارند که کاربران زیادی را به سمت خود بکشند.

اگر مهارت‌هایی در زمینه‌ی نوشتن دارید و می‌توانید به صورت هوشمندانه در زمینه‌های مختلف تولید محتوا کنید، می‌توانید به سرعت به عنوان یک فریلنسر در این زمینه کسب درآمد کنید.

شما همچنین علاوه بر وب‌سایت و وبلاگ، می‌توانید در زمینه‌ی ایمیل‌های بازاریابی و تبلیغات فعالیت کنید یا به جای یک شخص دیگر مقاله‌ای بنویسید یا به سخنرانی گوش دهید و با استفاده از آن محتوا نویسی کنید.

این کسب‌وکار با اینکه می‌تواند شروع کوچکی محسوب شود ولی هر چه قدر که در این زمینه خودتان را تقویت کنید، حقوقتان نیز بیشتر می‌شود.

مانند طراحی سایت، تولید محتوا نیز می‌تواند به صورت دورکاری انجام شود. به این منظور که می‌توانید کار خود را از خانه خود نیز پیش ببرید.

کسب درآمد وبلاگ نویسی

۱۱- وبلاگ‌نویسی

آیا موضوع خاصی وجود دارد که شما به آن علاقه داشته باشید و در مورد آن شور و شوق نشان دهید؟ اگر این‌گونه است، می‌توانید وبلاگ خود را ایجاد کرده و آن را به یک کسب‌وکار تبدیل کنید.

هر سال، هزاران وبلاگ می‌آید و می‌رود، اما آن‌هایی که با موضوع خود، اطلاعاتی را ارائه می‌دهند که برای خوانندگان ارزشمند است، در کنار طرفداران خود ماندگار می‌شوند. در این صورت خود وبلاگ نویسان تمایل دارند که مطالب مفیدی ارائه دهند تا طرفداران زیادی پیدا کنند.

راه کسب درآمد وبلاگ نویسی، استفاده از تبلیغات در وبلاگ است.

تبلیغ‌کنندگان دوست دارند تبلیغات خود را در وبلاگ‌های خاصی قرار دهند و این تبلیغات باعث کسب درآمد می‌شود. پرداخت مبلغ این تبلیغات به دو روش انجام می‌شود. ۱. در ابتدای کار و به صورت یک‌باره پرداخت انجام می‌شود. ۲. پرداخت به صورت مداوم به ازای کلیک‌های انجام شده روی تبلیغات انجام می‌شود. شما همچنین می‌توانید برنامه‌های وابسته را نیز به وبلاگ خود اضافه کنید.

شما همچنین می‌توانید محصولات و خدمات خودتان را نیز از طریق وبلاگ خود بفروشید.

کتاب‌های الکترونیکی از تبلیغات محبوبی هستند که در وبلاگ‌ها انجام می‌شود و زمانی که کتاب‌های ارزشمند ارائه کنند خوانندگان مایل به پرداخت هزینه و خرید آن‌ها هستند.

بهترین موضوعات قابل پیشرفت وبلاگ نویسی، در زمینه‌هایی مانند سرمایه‌گذاری، کارت‌های اعتباری، اتومبیل و تعمیر خودرو، کامپیوتر، املاک و مستغلات، مسافرت، مد، یا حتی سرگرمی است. هر موضوعی که مرتبط با نیازهای مردم آن منطقه باشد، می‌تواند به یک وبلاگ سودمند تبدیل شود.

توصیه می‌شود که برای ساخت وبلاگ خود از سایتی مانند blogfa استفاده کنید. راه‌اندازی آن بسیار آسان است و امکانات فوق‌العاده‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد.

مهارت‌های خود را عرضه کنید

مربیگری زندگی

۱۲- مربیگری زندگی

مربی زندگی، مشاوره و برنامه‌ریزی‌هایی را در زمینه‌ی انگیزه دادن، امور مالی، فعالیت‌های اجتماعی و حتی سرگرمی ارائه می‌دهد.

کار شما ایجاد یک زندگی موفق و متعادل برای مشتریان خود است.

مردم برای این خدمات پول پرداخت می‌کنند. اگر شما به زندگی خود تسلط دارید ولی در زمینه‌های دیگر مانند حرفه‌ی خود کمبودهایی دارید، می‌توانید شخص دیگری را برای این کار در نظر بگیرید تا به شما کمک کند روی بخش‌های دیگر زندگی خود تمرکز کرده و مبلغی را در ازای راهنمایی او پرداخت کنید.

همچنین شما می‌توانید سبک‌های جدیدی ایجاد کنید. برای مثال، مربی زندگی زوج‌هایی باشید که قصد طلاق دارند و در این زمینه فعالیت کنید و راهنمایی‌های لازم را به آن‌ها ارائه دهید.

یا می‌توانید با افرادی که دچار تغییرات شغلی شده‌اند، یا به شهر جدیدی آمده‌اند که هیچ آشنایی با زبان و روش برقراری ارتباط با مردم آن شهر ندارند، همکاری کنید. شما می‌توانید این کار خودکفا را به هر سبکی که دوست دارید، انجام دهید.

۱۳- هماهنگی رویداد

درصورتی که یک مسئول هماهنگی رویداد هستید، احتمالاً وجود یک رویداد پرخرج می‌تواند خبر خوبی برای شما باشد.

اگر شما شخص باهوشی هستید که به راحتی می‌توانید با بقیه ارتباط برقرار کنید و مهارت‌های لازم برای سازمان‌دهی و مدیریت یک رویداد را دارید، می‌توانید به عنوان یک هماهنگ‌کننده‌ی رویداد کسب درآمد نمایید.

ممکن است ذهن شما فقط به سمت هماهنگی مراسم عروسی برود، اما این‌طور نیست. می‌توانید از راه‌های دیگر مانند مدیریت سمینارها، تولد، جشن فارغ‌التحصیلی، رویدادهای سیاسی، نمایش مد، رویدادهای شرکتی و … کسب درآمد کنید.

موفقیت شما در زمینه‌ی هماهنگی رویداد، بیشتر شبیه به دکوراسیون داخلی است. به این صورت که می‌توانید به مشتریان خود نشان دهید که شما از عهده‌ی این کار برمی‌آیید.

نمونه کارهای آنلاین، حضور در رسانه‌های اجتماعی و استفاده از نظرات مشتریان قبلی می‌تواند در مدت کوتاهی به شما کمک کند تا برای خود مشتری‌های زیادی جذب کنید.

سخنرانی حرفه‌ای

۱۴- سخنرانی حرفه‌ای

آیا شما می‌توانید در مقابل گروه زیادی از مردم صحبت کنید؟ این یک کسب‌وکار قوی محسوب می‌شود و انعطاف‌پذیری زیادی در این نوع کسب‌وکار وجود دارد.

شما می‌توانید در این کسب‌وکار، سخنرانی‌هایی در زمینه‌های مختلف مانند تجاری و صنعتی ارائه دهید. هدف از این سخنرانی، دادن انگیزه نیز می‌تواند باشد. شما می‌توانید فروشنده‌ی سیار یک محصول خاص نیز باشید.

بسیاری از کسب‌وکارها با استفاده از ارائه دادن، محصولات و خدماتشان را به مشتریان عرضه می‌کنند.

اگر خود مسئولین توانایی و جسارت لازم برای ارائه‌ی محصولاتشان را نداشتند، ممکن است یک سخنران حرفه‌ای را برای انجام این کار استخدام کنند و شما می‌توانید آن شخص باشید.

بودن تنها چند مشتری کافی است و شما در راه درست خود باقی خواهید ماند.

مراقبت از سالمندان

۱۵- مراقبت از سالمندان

میلیون‌ها نفر اکنون در سنین ۸۰ و ۹۰ سالگی خود هستند و هزینه‌های خانه‌ی سالمندان روزبه‌روز در حال افزایش است. بسیاری از افراد سالخورده و خانواده‌هایشان ترجیح می‌دهند به جای خانه‌ی سالمندان پرستاری را برای مراقبت از پدر، مادر یا سایر عضو سالخورده‌ی خانواده در خانه استخدام کنند.

این‌گونه مراقبت نه تنها هزینه‌ی کمی دارد، بلکه باعث می‌شود که افراد مسن در خانه‌ی خودشان زندگی کنند و حس خوبی داشته باشند.

اگر صبر و مهارت لازم را برای برقراری ارتباط با افراد مسن دارید، می‌توانید همدم آن‌ها باشید.

می‌توانید این کار را به یک کسب‌وکار بزرگ تبدیل کنید و سرویسی را برای مراقبت از افراد سالخورده راه بیندازید.

به عنوان صاحب کسب‌وکار، می‌توانید مشاغلی که برای مراقبت از سالمندان است و توسط دیگران ارائه می‌شوند را مدیریت کنید.

مشاوره

۱۶- مشاوره

دیر یا زود، هر کسب‌وکاری نیاز به کمک خاصی دارد تا در مورد عملکردهای جدید کسب‌وکار خود در منطقه‌ای که قرار دارد، صحبت کند.

شما می‌توانید به عنوان یک مشاور به تیم آن‌ها بپیوندید و به آن‌ها کمک کنید. مزیت مشاور بودن این است که شما به عنوان یک فرد مستقل در آن کسب‌وکار مشغول هستید و حقوق خود را نیز دریافت می‌کنید نه به عنوان کارمند که نیاز به حقوق و مزایای دائمی دارد.

یکی از بهترین راه‌های انجام این کار، ارائه خدماتی مرتبط با کسب‌وکار است.

به عنوان مثال، اگر تجربه‌ی کافی در این زمینه داشته باشید، می‌توانید به عنوان یک مشاور بازاریابی برای یک فروشگاه، یک شرکت کامپیوتری یا کسب‌وکار اینترنتی کار کنید.

تخصص خود و روش‌هایی که می‌توانید به کسب‌وکارهای مختلف کمک کنید را شناسایی کرده و مسیر خود را انتخاب نموده و به سمت جلو حرکت نمایید و یک طرح و سبک متفاوت و جدیدی برای ارائه‌ی مشاوره‌ی خود انتخاب کنید.

تعمیرات لوازم خانگی

۱۷- تعمیرات

اگر می‌توانید چیزهایی مانند مبل، ماشین، کامپیوتر، لوازم خانگی، خانه/ساختمان را تعمیر کنید، می‌توانید کسب‌وکاری مرتبط با این تخصص در مورد تعمیرات را شروع کنید.

سرمایه‌گذاری‌های زیادی در مورد انجام تعمیرات لوازم خانگی و وسایل نقلیه در تمامی مناطق انجام می‌شود.

اگر کارهای تعمیراتی یک ایده‌ی خوب برای کسب‌وکار است، صد در صد تعمیرات گوشی یک کسب‌وکار به مرتب قوی‌تر و سودآورتر است. اگر برای انجام تعمیرات به خانه‌ی مردم بروید، در مدت کم سفارش و تقاضای بیشتری دریافت می‌کنید.

به این ترتیب، شما علاوه بر انجام تعمیرات لازم، لوازم تعمیر شده را به درب مشتری تحویل می‌دهید؛ که امروزه این مورد بسیار مورد نیاز مردم است.

یک نمونه از برجسته‌ترین این‌ها، تعمیرات سیار است به این صورت که به جای اینکه مشتری خودرو را به تعمیرگاه بفرستد، مکانیک به خانه‌ی مشتری می‌رود و تعمیرات لازم را در آنجا انجام می‌دهد.

خیلی راحت متوجه می‌شوید که این سرویس برای مشتری که ماشینش روشن نمی‌شود، چقدر با ارزش است.

مدرس کمکی

۱۸- مدرس کمکی

اگر تا پایه‌ی متوسط یا بیشتر تحصیل کرده‌اید، مدرس کمکی شدن می‌تواند کسب‌وکار خوبی برای شما باشد.

زبان انگلیسی، علوم و ریاضیات سه موضوع اصلی برای تدریس هستند. از آنجایی که دانش آموزان هر مدرسه برای خود برنامه‌ی درسی دارند و آن‌ها در حال تلاش برای یادگیری مطالب دروس هستند، شما می‌توانید کسب‌وکاری راه بیندازید تا بتوانید به این دانش آموزان کمک کنید تا در درس‌های مربوطه پیشرفت کنند و تقویت شوند.

شما می‌توانید به صورت معلم خصوصی فعالیت کنید و برای این کار کافی است اطلاعیه‌ای تهیه نموده و آن را در مدارس محلی پخش کنید تا در صورت درخواست با شما تماس بگیرند.

تدریس موسیقی

۱۹- تدریس موسیقی

تنها دروس تحصیلی نیستند که نیازمند مربی آموزشی هستند. اگر شما توانایی لازم و کافی برای کار با یک ابزار موسیقی را دارید، می‌توانید کسب‌وکاری در این زمینه شروع کنید و به کودکان -حتی بزرگ‌سالان- در زمینه‌ی تخصص خود، آموزش‌هایی ارائه دهید.

بسیاری از مردم، در محیطی که تنها مدرس و خودشان وجود دارند نسبت به کلاس آموزشی که به صورت دسته‌جمعی انجام می‌گیرد، بهتر یاد می‌گیرند.

شما نباید تنها یک نوازنده‌ی عالی باشید، بلکه باید با اصول اولیه آشنا بوده و هنگام آموزش به شاگردان خود صبور باشید. صبور بودن شما در ارائه‌ی آموزش، مفید است.

آموزش زبان انگلیسی

۲۰- آموزش زبان انگلیسی

شما می‌توانید کسب‌وکاری را برای آموزش زبان انگلیسی به مردم و یا بالا بردن سطح توانایی آنان به زبان انگلیسی شروع کنید.

این کسب‌وکار زمینه‌ای را برای افرادی که قصد سفر به خارج از کشور دارند و یا می‌خواهند ادامه تحصیل دهند فراهم می‌کند که زبان انگلیسی را بهتر یاد بگیرند تا در جایی که می‌روند به مشکل برنخورند.

امروزه زبان انگلیسی یک نیاز اساسی محسوب می‌شود چون برای پیشرفت و ترقی نیاز به مطالعه‌ی مقالات و مطالب انگلیسی است و افرادی که با این موضوعات سروکار دارند تلاش می‌کنند که این توانایی خود را تقویت کنند و اگر شما که به این زبان تسلط کامل دارید، یک قدم از آن‌ها جلوتر هستید و می‌توانید به آن‌ها آموزش دهید و کسب درآمد کنید.

خرید و فروش

۲۱- تجارت الکترونیک

اگر تابه‌حال چیزی از سایت دیجی­کالا یا سایت‌های مرتبط دیگر خریده‌اید، این می‌تواند گزینه‌ای برای شروع کسب‌وکار شما باشد.

اگر بخواهیم خیلی ساده بیان کنیم، منابعی وجود دارند که می‌توانید محصولات خود را در آنجا با سرمایه‌ی کم به فروش برسانید. دیجی­کالا این امکان را برای فروشندگان فراهم می‌کند تا محصولات وارداتی، تولیدی و حتی خانگی خود را به صورت اینترنتی بفروشند. برای ثبت فروشگاه کافی است به سایت Seller.digikala.com  مراجعه کرده و مراحل لازم را طی کنید.

همان‌طور که تصور می‌کنید، کسب‌وکار دیجی­کالا آن‌گونه که طرفداران ادعا می‌کنند، ساده نیست. این کسب‌وکار واقعی است، به این معنا که شما باید با استفاده از آن، محصولاتی را که مزیت دارند و در حال حاضر نیز وجود خارجی دارند، ارائه دهید.

دیجی­کالا

به عنوان مثال، محصولات باید منحصربه‌فرد و کم‌هزینه باشند یا دارای ویژگی‌های ارزشمند و خاصی باشند تا در این سایت خواهان داشته و به فروش برسند.

رقابت سنگینی میان دیجی­کالا و بامیلو و سایت‌های دیگر وجود دارد چون دیجی­کالا درصد بیشتری از خرید و فروش‌ها را به خود اختصاص داده است. این سایت‌ها با اینکه امکانات زیادی به خود اضافه کرده‌اند و تخفیف‌های زیادی در محصولات خود اعمال می‌کنند، باز هم نتوانستند پرچم پیروزی را از دیجی­کالا بگیرند.

اگر وسایل یا لباس‌هایی دارید که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، این‌ها دست‌دوم و کارکرده محسوب می‌شوند، می‌توانید آن‌ها را با استفاده از سایت یا برنامه‌های دیوار یا شیپور به اشتراک بگذارید تا در صورت درخواست دیگر کاربران با شما تماس بگیرند. حتی پیشنهادات کاری و درخواست‌های دیگر خود را نیز می‌توانید در دیوار یا شیپور به اشتراک بگذارید.

بازاریابی

۲۲- بازاریابی

اگر در زمینه‌های مانند سمساری، فروش املاک، عتیقه فروشی، حتی به صورت آنلاین خوب هستید می‌توانید یک کسب‌وکار خرید و فروش را شروع کنید.

ایده‌ی اصلی این است که لوازم و اقلام را به قیمت ارزان بخرید و آن‌ها را با سود سالم به دیگران بفروشید.

این کسب‌وکار شبیه به فروشگاه شما است. شما می‌توانید محصولات خود را در وب‌سایت‌هایی مانند دیوار، شیپور و … به فروش برسانید.

شما همچنین می‌توانید کالاهای قدیمی و عتیقه‌ی خانه‌ی خود را بفروشید و قرارهایی را برای تبادل کالاها و عرضه‌ی آنان به مشتریان ترتیب دهید.

ایده‌ی اصلی برای این کار این است که کالایی که به قیمت ۱۰۰ هزار تومان خریده‌اید را به قیمت ۱۴۰ هزار تومان بفروشید. اگر مهارت داشته باشید می‌تواند به یک کسب‌وکار پرسود برای شما تبدیل شود.

فروش حق امتیاز

۲۳- فروش حق امتیاز

شما یک هنرمند هستید؟ اگر چنین است، می‌توانید از پلتفرم‌های آنلاین برای فروش حق امتیازهای مربوط به کار خود استفاده کنید.

اگر شما یک عکاس، موسیقیدان، نویسنده یا طراح گرافیک هستید، شانس این را دارید که عکس، موسیقی، کتاب یا لوگوهای خود را به افرادی که می‌خواهند از آن‌ها استفاده کنند، بفروشید.

به عنوان مثال stockphoto، axbox، aksbardar به شما امکان می‌دهند تصاویر خود را به اشتراک بگذارید و هر کسی که خواست محتوای شما را دانلود کند، در ازای آن باید پولی پرداخت کند.

ارائه‌ی محتویات بیشتر به شما کمک می‌کند، کار خودکفای شما گسترده‌تر و سودآورتر شود.

راهنمایی‌هایی برای شروع کار

هر یک از ایده‌های مطرح شده هزینه‌ی کمی برای شروع نیاز دارند ولی در عین حال، می‌توانند بسیار پردرآمد باشند. در ادامه چند نکته برای ایجاد سرمایه‌گذاری پیشنهاد می‌شود:

۱- رؤیاهای بزرگی داشته باشید: شاید شما فقط برای اینکه به صورت پاره‌وقت فعالیت کنید و مقداری به درآمد خود اضافه کنید در این مسیر قدم می‌گذارید؛ اما باید بدانید که این شغل به مرور زمان پیشرفت می‌کند و به کاری که همیشه دنبال آن بودید تبدیل می‌شود و در نهایت به یک کسب‌وکار بزرگ تبدیل می‌شود که علاوه بر شما، دیگران نیز می‌توانند در سایه آن به درآمد برسند.

۲- صبور باشید: برخی از ایده‌های این لیست می‌توانند برای شما حتی زمانی که سفر می‌کنید، می‌خوابید یا در حال مطالعه هستید نیز کسب درآمد کنند ولی برای رسیدن به این مرحله باید سال‌ها به سختی تلاش کنید. بهتر است این سختی‌ها را برای رسیدن به نقطه‌ی اوج تحمل نمایید.

۳- حساب‌های خود را کنترل کنید: اگر می‌خواهید منابع مالی شخصی و تجاری خود را جداگانه نگه دارید، توصیه می‌شود که یک حساب برای کسب‌وکار خود و یک حساب شخصی برای خود باز کنید و این دو را از هم جدا نگه دارید. این مورد باعث می‌شود که حساب‌های خود را بهتر مدیریت نمایید و درآمدتان کاملاً مشخص باشد.

۴- در کار خود حیله بکار نبرید: آیا به دنبال یک شغل طولانی مدت هستید یا شغلی که با فریب و ریاکاری‌های شما به نیم سال نرسیده تمام شود؟ بهتر است که به دنبال مسیر درست بروید. ابتدا به مهارت‌ها و علایق خود نگاهی بیندازید. سپس، یکی از ایده‌های موجود در لیست را امتحان کرده و به طور استوار به راه خود ادامه دهید. این کار ارزشش را دارد!

 

منبع: چطورپدیا

 • viator baran4
 • ۰
 • ۰

علایم و درمان بیماری کوشینگ در سگ‌ها

بیماری کوشینگ در سگ‌ها

بیماری کوشینگ چیست؟

بیماری کوشینگ که در اصطلاح «افزایش ترشح هورمون‌های قشر غده فوق کلیوی» هم نامیده می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که بدن کورتیزول زیادی را تولید کند. کورتیزول، هورمونی است که توسط غدد فوق کلیوی تولید و ذخیره می‌شود. این غدد در واقع دو غده کوچک هستند که بالای کلیه قرار دارند. کورتیزول در زمانی که فرد استرس دارد، به بدن کمک زیادی می‌کند و وزن مناسب بدن، وضعیت پوست و ساختار بافت‌های بدن را هم تنظیم می‌کند. کاهش یا افزایش تولید این ماده‌ها بخصوص هورمون کورتیزول ممکن است باعث به خطر انداختن جان حیوانات هم شود.

بیماری کوشینگ

علائم بیماری کوشینگ در سگ‌ها

بیماری کوشینگ معمولاً به آرامی پیشرفت می‌کند. علائم آن می‌تواند مانند سایر بیماری‌ها باشد و بیشتر اوقات با علائم افزایش سن حیوان اشتباه گرفته می‌شوند. اگر شما هم نشانه‌های بیماری کوشینگ را در سگتان می‌بینید، به نزد دامپزشک مراجعه کنید تا با تشخیص درست بتواند برای او نسخه بنویسد و مراحل درمان را سریع‌تر آغاز کند. در ادامه به علائم شایع بیماری کوشینگ در سگ‌ها اشاره می‌کنیم:

نشانه‌ها و علائم بیماری کوشینگ

 • افزایش تشنگی و ادرار
 • افزایش اشتها
 • ریزش مو یا کاهش حجم موهای بدن سگ
 • پوست نازک، رنگ ‌پریده، زبر یا بیمار
 • بزرگ شدن یا تورم شکم
 • افزایش وزن
 • ضعف و بی‌حالی
 • پوست بیمار و عفونت ادراری
 • تند نفس کشیدن

بیماری کوشینگ سگ

بیماری کوشینگ معمولاً در سگ‌های ۶ ساله یا بزرگ‌تر دیده می‌شود. توله‌سگ‌هایی که ممکن است به این بیماری مبتلا بشوند از نژادهای سگ پاکوتاه، سگ بویی شکاری، سگ پشمالو، سگ راهنما، سگ بوکسر، سگ مخصوص شکار و مجروحین، سگ شپرد استرالیایی، سگ کاکر اسپانیل و سگ مالتیز هستند.

علت ابتلا به بیماری کوشینگ

شایع‌ترین علت بیماری کوشینگ در سگ‌ها، رشد خوش‌خیم غده هیپوفیز است. تومورهای بدخیم هیپوفیز ممکن است به‌ندرت باعث بیماری شوند. رشد خوش‌خیم این غده تقریباً در ۸۰ الی ۸۵ درصد از سگ‌ها رخ می‌دهد. تومورها در غده فوق کلیوی هم ممکن است وجود داشته باشند و رشد آن‌ها هم ممکن است در ۵۰ درصد از سگ‌ها خوش‌خیم و در ۵۰ درصد دیگر هم بدخیم باشد.

بیماری کوشینگ ممکن است به عنوان اثر جانبی استفاده بیش از حد از داروهای کورتیکواستروئید هم باشد که معمولاً برای درمان آلرژی، اختلالت ایمنی، سرطان و التهاب تجویز می‌شوند.

علایم بیماری کوشینگ

تشخیص بیماری کوشینگ

تشخیص بیماری کوشینگ می‌تواند خیلی سخت باشد؛ مخصوصاً اگر بیمار در مراحل اولیه ابتلا به این بیماری قرار داشته باشد. برای تشخیص کوشینگ نمی‌توان تنها به یک آزمایش اکتفا کرد. انجام دقیق آزمایش‌ها اهمیت زیادی دارد زیرا با کمک آن‌ها می‌توان بهترین گزینه را برای درمان سگ انتخاب کرد و با پیش‌بینی روند این بیماری می‌توان سگ را خیلی زود درمان کرد.

اولین مرحله تشخیص بیماری کوشینگ این است که دامپزشک باید اطلاعات دقیقی از سابقه پزشکی سگ به دست بیاورد، از سر تا دم سگ را با دقت معاینه نماید و فرآیندهای مختلف آزمایشگاهی مثل شمارش سلول‌های خونی، نمایش شیمیایی ترکیبات خون و تجزیه شیمیایی ادرار را هم باید به ترتیب انجام دهد. اگر نتایج این آزمایشات به گونه‌ای باشد که سگ مشکوک به ابتلا به بیماری کوشینگ باشد، دامپزشک آزمایش خونی به نام تست محرک ACTH یا LDDS (تست فرونشانی دگزامتازون) را از سگ می‌گیرد. این دو تست، آزمایشات هورمونی هستند که واکنش غده فوق کلیوی را با دقت ارزیابی می‌کنند. با تزریق ACTH یا دگزامتازون، غده فوق کلیوی بیش‌فعال واکنش متفاوتی را نسبت به تزریق این ماده نسبت به غده فوق کلیوی نرمال نشان می‌دهد. ممکن است دامپزشک انجام تست کراتینین ادرار را هم ضروری بداند.

تشخیص بیماری کوشینگ

در واقع دامپزشک‌ها در طی بازه زمانی خاصی چندین تست خون و ادرار را از سگ‌ها می‌گیرند و بعد نتایج آن را با وضعیت طبیعی بدن سگ مقایسه می‌کنند. در آخر، آزمایش فراصوت شکمی هم ممکن است برای سگ انجام شود که در واقع بخش مهمی از فرآیند تشخیص بیماری کوشینگ محسوب می‌شود. امواج فراصوت به دامپزشک کمک می‌کند تا بتواند غدد فوق کلیوی را ببیند و حتی سایز و وجود تومور را هم بتواند تشخیص بدهد. اگر توموری وجود داشته باشد، از پرتونگاری برای بررسی پخش تومور در بدن استفاده می‌شود.

درمان بیماری کوشینگ

درمان بیماری کوشینگ

برای درمان بیماری کوشینگ می‌توان از دارو استفاده کرد و یا سگ را جراحی کرد. ممکن است جراحی تنها در مواردی در نظر گرفته بشود که تومور غده فوق کلیوی در بدن سگتان پیدا شود. شایع‌ترین راه درمان این بیماری تجویز دارو است که برای درمان اکثر سگ‌ها استفاده می‌شود. دو نمونه از دارویی که برای درمان این بیماری بیشتر استفاده می‌شود شامل میتوتان و تریلوستان است. این داروها باعث توقف تولید کورتیزول می‌شوند و علائم این بیماری را هم کنترل می‌کنند. اکثر سگ‌ها با این داروها به خوبی درمان می‌شوند و معمولاً داروها اثرات جانبی خیلی کمی را به دنبال دارند. با این حال، سگ شما باید با دقت چکاب و معاینه شود و از او نمونه خون هم گرفته می‌شود.

درمان بیماری کوشینگ

پیش‌بینی زودهنگام بیماری کوشینگ

اگرچه این بیماری راه درمان خاصی ندارد ولی استفاده از دارو و مدیریت زودهنگام آن می‌تواند به سگ شما کمک کند تا چند سال بتواند به‌راحتی زندگی کند. به‌محض اینکه بیماری کوشینگ در سگ شما تشخیص داده شود تا آخر عمر نیاز به درمان دارد و لازم است تا حتماً دامپزشک، آزمایشات سگتان را زودبه‌زود تکرار کند تا واکنش بدن سگتان را نسبت به درمان به خوبی بررسی کند. دامپزشک به شما کمک خواهد کرد تا آزمایشات سگتان را به‌راحتی تکرار کنید تا هم خودتان و هم سگتان برای انجام مراحل درمانی به خوبی آماده شوید.

 

منبع: چطورپدیا

 • viator baran4
 • ۰
 • ۰

۱۰ شغل پردرآمد بدون نیاز به مدرک دانشگاهی

امروزه دسته جدیدی از شغل‌ها وجود دارند که تمرکز خود را به جای تجربه پیشین و مدرک دانشگاهی، بر مهارت فرد در آن کار قرار داده‌اند. در این‌گونه شغل‌ها، فرد مورد نظر باید مهارتی خاص و ویژه در یک زمینه مشخص داشته باشد و داشتن مدرک دانشگاهی یا سابقه کار ملاک نیست. معمولاً متقاضیان این‌گونه شغل‌ها می‌توانند مهارت مورد نیاز خود را با گذراندن دوره‌های آموزشی مربوطه کسب نمایند.

شغل‌های مذکور در صنایع بسیاری یافت می‌شوند و به صورت مشخص‌تری در بخش‌های سلامت، فناوری اطلاعات و تولید رایج هستند. بیمارستان‌ها، دولت‌ها، مدارس، مراکز تولید، شرکت‌های تکنولوژی و سایر سازمان‌ها در حال روی آوردن به کارکنانی با مهارت بیشتر و نه صرفاً افرادی با مدرک دانشگاهی هستند. حتی برخی از شرکت‌ها پا را فراتر گذاشته و دوره‌های آموزشی برای افرادی که خود را مناسب این‌گونه شغل‌ها می‌دانند، با تخفیف‌های ویژه‌ای ارائه می‌کنند.

در اینجا فهرستی از شغل‌های فوق‌الذکر را مشاهده خواهید کرد. این شغل‌ها نیازی به داشتن مدرک دانشگاهی نداشته، درآمدی مناسب دارند و نیاز جامعه نیز به آن‌ها فراوان است. توضیحات مربوط به هر شغل را مطالعه نمایید و شغل مناسب خود را بیابید.

۱- برنامه‌نویس کامپیوتر

برنامه‌نویسان کامپیوتر کدهایی را طراحی می‌کنند که به وسیله آن‌ها برنامه‌های کامپیوتری قابلیت عملکرد خود را به دست می‌آورند. این افراد نیاز به دانستن طیف وسیعی از زبان‌های برنامه‌نویسی نظیر جاوا و c++ دارند. این امکان برای آن‌ها وجود دارد که برای شرکت‌های مختلفی نظیر شرکت‌های طراحی سیستم‌های کامپیوتری، شرکت‌های نرم‌افزاری و حتی شرکت‌های مالی کار کنند. از آنجایی که این‌گونه فعالیت‌ها به وسیله کامپیوتر انجام می‌شوند، انعطاف‌پذیری این شغل را به وسیله کار از راه دور افزایش داده است.

در حالی که بسیاری از برنامه‌نویسان مدرک لیسانس دارند، برخی فقط نیاز به یک مدرک مربوطه و یا سابقه کاری بالا در کد نویسی دارند. برنامه‌نویسان همچنین می‌توانند در برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی به درجه تخصص برسند که این درجه فرآیند استخدام آن‌ها را در شرکت‌های برنامه‌نویسی تسهیل خواهد نمود.

۲- تحلیلگر امنیت سیستم

یک تحلیلگر امنیتی کامپیوتر که به عنوان یک تحلیلگر امنیت اطلاعات نیز شناخته می‌شود، به حفاظت از شبکه‌های کامپیوتری و سیستم‌های یک سازمان کمک می‌کند.

بعضی از کارفرمایان تحلیل‌گرانی را با مدرک لیسانس در زمینه علوم کامپیوتر و یا زمینه‌های مرتبط می‌خواهند و گاهی اوقات حتی نیازمند کاندیداهایی با مدرک کارشناسی ارشد در سیستم‌های اطلاعاتی هستند. با این حال، برخی از شرکت‌ها بر میزان مهارت در علوم رایانه، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات به جای مدرک دانشگاهی تأکید می‌کنند.

۳- متخصص پشتیبانی سیستم

یک متخصص پشتیبانی سیستم وظیفه دارد تا به مردم در زمینه تجهیزات کامپیوتری و همچنین مسائل نرم‌افزاری کمک کند. آن‌ها ممکن است به کارکنان بخش فناوری اطلاعات یا کاربران غیرفناوری اطلاعات در یک سازمان، در مشکلات رایانه‌ای آن‌ها کمک کنند. آن‌ها به افراد به صورت حضوری، تلفنی و یا آنلاین کمک می‌کنند.

به‌طور کلی، متخصصان پشتیبانی از کامپیوتر به مدرک دانشگاهی نیاز ندارند. در عوض، آن‌ها به دانش کامپیوتر و همچنین ارتباطات و مهارت‌های مردمی نیازمند هستند. اغلب، آن‌ها به چند مدرک کامپیوتر یا دوره‌های فناوری اطلاعات و یا دارای مدرک مرتبط نیز نیاز دارند. بعضی از شرکت‌ها متخصصان پشتیبانی کامپیوتری که گواهینامه تأیید صلاحیت دارند را استخدام می‌کنند.

۴- مدیر پایگاه داده

مدیر پایگاه داده به فردی اطلاق می‌شود که اطلاعات را با استفاده از نرم‌افزار مخصوص ذخیره و سازمان‌دهی می‌کند. او داده‌ها را امن و در دسترس افرادی قرار می‌دهد که اجازه دسترسی به آن‌ها را دارند. مدیران پایگاه داده می‌توانند تقریباً در هر صنعتی کار کنند، اما معمولاً برای شرکت‌هایی در زمینه طراحی و پشتیبانی سیستم‌های کامپیوتری مشغول به کار هستند.

در حالی که برخی از کارهای مدیریت پایگاه داده نیاز به مدرک لیسانس یا مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت سیستم‌های اطلاعات دارند، برخی از کارفرمایان به دنبال مدیران پایگاه داده هستند که دانش قوی در زمینه زبان‌های پایگاه داده مانند  SQLدارند.

۵- پزشک سونوگرافی

این افراد به عنوان تکنسین فراصوت نیز شناخته می‌شوند. یک دستگاه سونوگرافی تحت نظارت یک پزشک برای تولید تصاویر فراصوت برای بیماران کار می‌کند. پزشکان سونوگرافی در بیمارستان‌ها، مطب‌ها، مراکز پزشکی و آزمایشگاه‌ها کار می‌کنند.

در حالی که برخی از افراد دارای مدرک لیسانس در سونوگرافی هستند، مدارک تحصیلی و دوره‌های گواهینامه‌ی یک ساله نیز برای این امر وجود دارد.

۶- ابزار و قالب‌ساز

سازندگان ابزار و قالب، نوعی ماشین‌ساز هستند که قطعات مکانیکی مختلفی را که برای تولید ابزار مورد نیاز فرایند تولید استفاده می‌شود، راه‌اندازی می‌کنند.

ابزار و قالب‌سازان می‌توانند مهارت‌های لازم را از طریق برنامه‌های کارآموزی، مدارس فنی و حرفه‌ای و کار و دانش و دانشکده‌های فنی فرا بگیرند. اگر کار این افراد شامل کار با ماشین‌آلاتی کنترل شده توسط کامپیوتر باشد، این افراد ممکن است به گذراندن دوره‌های IT بیشتری نیاز داشته باشند.

۷- مدیر شبکه و سیستم‌های کامپیوتری

مدیران شبکه و سیستم‌های کامپیوتری، فرآیند نصب سیستم‌های کامپیوتری را برای شرکت‌ها انجام می‌دهند. از آنجایی که تقریباً در هر صنعت سیستم‌های شبکه و رایانه‌ای پیدا می‌شود، این مدیران در هر زمینه‌ای نظیر فناوری اطلاعات، امور مالی و آموزش کار می‌کنند.

در حالی که برخی از شغل‌های مدیریت سیستم‌های شبکه و سیستم‌های کامپیوتری نیاز به مدرک لیسانس دارند، فرصت‌های شغلی بیشتری وجود دارند که فقط به یک گواهی و مهارت‌های رایانه قوی نیاز دارند.

۸- تکنسین داروخانه

تکنسین داروخانه به داروسازان کمک می‌کند تا داروها را به مشتریان و یا متخصصان بهداشت و درمان ارائه دهند. اکثر آن‌ها در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های دارویی فعالیت دارند، اما برخی دیگر نیز در بیمارستان‌ها و یا در فعالیت‌های خصوصی مشغول به کار هستند.

از آنجایی که بسیاری از تکنسین‌های داروسازی کار را از طریق آموزش در محل کار فرا می‌گیرند، دوره چهارساله آموزشی به طور کلی مورد نیاز نیست.

۹- تکنسین رادیولوژی

این افراد که به عنوان رادیوگراف نیز شناخته می‌شوند، تصویربرداری اشعه ایکس و سایر تصویربرداری‌های تشخیصی را انجام می‌دهند. آن‌ها تحت نظر پزشکان مشغول به کار بوده، تصویر مورد نظر آن‌ها را تهیه و به آن‌ها در زمینه ارزیابی کمک می‌نمایند. آن‌ها در بیمارستان‌ها، مطب‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز مراقبت‌های سرپایی کار می‌کنند.

بیشتر تکنسین‌های رادیولوژی دارای مدرک کارشناسی در رشته تصویربرداری هستند. این برنامه‌ها معمولاً برای تکمیل نیاز به ۱۸ ماه تا دو سال زمان دارند.

۱۰- ارزیاب کنترل کیفی

ارزیاب کنترل کیفیت خدمات نحوه ارائه خدمات و چگونگی بهبود آن‌ها را تحلیل می‌کند. یک ارزیاب معمولاً از نرم‌افزار برای ارزیابی کیفیت و تجربه کاربر استفاده می‌کند. موارد مورد نیاز یک ارزیاب کنترل کیفی خدمات در صنعت متفاوت است، اما آن‌ها به طور کلی نیاز به مهارت‌های کامپیوتری قوی دارند.

شغل ارزیاب کنترل کیفی در کنار دانش کامل به نرم‌افزار تحلیل‌گر مورد استفاده در کارخانه، نیاز به تجربه (به طور کلی حداقل ۳ سال) در صنعت دارد. با این حال، این کار به طور کلی نیازی به مدرک دانشگاهی ندارد.

 

منبع: چطورپدیا

 • viator baran4
 • ۰
 • ۰

خرچنگ دریایی آمریکایی‌

خرچنگ دریایی آمریکایی‌

 رنگ‌بندی خرچنگ‌های دریایی آمریکایی

رنگ عادی خرچنگ‌های دریایی آمریکایی چیزی در حدود آبی تیره همراه با سبز است. این رنگ مخلوطی از زرد، آبی ورگه‌هایی از قرمز است. از هر ۲ میلیون خرچنگ دریایی آمریکایی، تنها یکی از آن‌ها به رنگ آبی درمی‌آیند. دلیل این مسئله و یا به وجود آمدن این رنگ، نوعی جهش ژنتیکی و ترشح مقدار زیادی از یک پروتئین خاص است. پروتئینی که حاوی مولکول‌های کارتنوئید و مخلوطی از آبی است. در حقیقت، رنگ آبی خرچنگ دریایی از این بخش سرچشمه می‌گیرد.

علی‌رغم نادر و عجیب بودن رنگ‌های خرچنگ‌های دریایی، بسیاری از مردم عادی رنگ‌های مختلف آن را پیدا می‌کنند، اما این اختلاف و تفاوت در رنگ دلایل متعددی دارد:

 • یکی از این دلایل به فضای مجازی و رسانه‌ی اجتماعی برمی‌گردد (مثلاً اطلاع‌رسانی یافت شدن چنین خرچنگی به‌غایت ساده‌تر است.)
 • و یا به دلیل کاهش جمعیت مهاجم و خورده نشدن این گونه‌ی جانوری.

خرچنگ دریایی آمریکایی‌

رنگ‌های نادر این خرچنگ دریایی به آبی محدود نمی‌شود. مردم عادی در آمریکا حتی رنگ زرد این گونه‌ی جانوری را مشاهده کرده‌اند اما پیدا کردن چنین گونه‌ای که در اثر جهش ژنتیکی به این رنگ در آمده باشد، تقریباً ۱ در ۳۰ میلیون اتفاق می‌افتد. گزارش یافتن خرچنگ دریایی زرد در جزایر ولبک و در دهانه­ی رود کنبک دریافت شده است. از سال ۲۰۰۶ به بعد، مردم تنها سه مورد دیگر از این رنگ مشاهده کرده‌اند. یکی در جزایر پرنس ادوارد، یکی در کیلیهی هاوایی و یکی در بندر ناراگنست در جزیره‌ی رود.

 

منبع: چطورپدیا

 • viator baran4
 • ۰
 • ۰

بیماری آدیسون در سگ‌ها

بیماری آدیسون در سگ‌ها

بیماری آدیسون چیست؟

بیماری آدیسون با اصطلاح پزشکی «ترشح زیاد هورمون‌های فوق کلیوی» هم شناخته می‌شود که در واقع به معنای سطح پایین هورمون فوق کلیوی در بدن است. بیماری آدیسون زمانی اتفاق می‌افتد که غده‌های فوق کلیوی به مقدار کافی هورمون تولید نمی‌کنند تا سطح الکترولیت در بدن بتواند به تعادل برسد.

غدد فوق کلیوی، غده‌های کوچکی هستند که در نزدیکی کلیه قرار دارند. وقتی سگی در معرض موقعیت استرس‌زا قرار می‌گیرد، غدد فوق کلیوی نرمال هم کورتیزول اضافی را تولید خواهند کرد تا به بدن کمک کنند که با استرس مقابله کند. وقتی کورتیزول کافی وجود نداشته باشد، بدن هم نمی‌تواند استرس را به‌خوبی کنترل کند. در نتیجه آب و الکترولیت‌های بدن در وضعیت نامتعادلی قرار می‌گیرند که می‌تواند منجر به بیماری خطرناکی شود.

ابتلا به بیماری آدیسون در سگ‌ها نسبتاً نادر است. این بیماری نسبت به بیماری کوشینگ که باعث تولید بیش از حد کورتیزول در بدن می‌شود، شیوع کمتری در سگ‌ها دارد.

علائم بیماری آدیسون در سگ‌ها

علائم بیماری آدیسون در سگ‌ها

سگ‌هایی که به بیماری آدیسون مبتلا می‌شوند، ممکن است در ابتدا هیچ نشانه‌ای را از خود نشان ندهند. کم‌کم علائم خاصی در سگ‌ها دیده می‌شود و شدت این نشانه‌ها هم می‌تواند خفیف تا شدید باشد. البته این را هم بدانید که علائم بیماری آدیسون ممکن است مبهم باشد و تا حدی شبیه علائم سایر بیماری‌ها است. علائم این بیماری عبارت‌اند از:

 • بی‌حالی
 • استفراغ
 • اسهال
 • ضعف

اگر شما هم متوجه این علائم و یا علائم دیگری از این بیماری شده‌اید و سگ‌تان بیشتر از ۱ الی ۲ روز این علائم را دارد، حتماً باید به نزد دامپزشک مراجعه کنید.

تشخیص بیماری ادیسون در سگ

تشخیص بیماری آدیسون

هنگام معاینه سگ‌تان ممکن است دامپزشک متوجه کم شدن آب بدن، ضربان ضعیف و شاید ضربان قلب آهسته و نامنظم شود. تست­های آزمایشگاهی برای تشخیص علت واقعی بروز علائم این بیماری در سگتان کاملاً ضروری هستند. دامپزشک با انجام تست­های روتین آزمایشگاهی کار خود را شروع می‌کند؛ مثل تست تحلیل شیمیایی ترکیبات خون و میزان الکترولیت‌های موجود در آن و شمارش کامل سلول‌های خونی. تجزیه شیمیایی ادرار هم ممکن است برای سگتان تجویز شود. سگ‌هایی که بیماری آدیسون دارند، معمولاً آزمایش خون آن‌ها سطح بالایی از پتاسیم و سطح پایینی از سدیم را نشان می‌دهد که نشانه عدم تعادل الکترولیت در بدن آن‌هاست. غده‌های کلیه هم ممکن است تحت تأثیر این شرایط قرار بگیرند. نتایج آزمایش‌های CBC (شمارش تعداد گلبول‌های سفید خون) و ادرار در این سگ‌ها هم ممکن است طبیعی یا غیرطبیعی باشد. تشخیص احتمالی بیماری آدیسون ممکن است بر اساس نتایج تست‌های اولیه مشخص شود. ولی انجام آزمایشات بیشتر هم برای تأیید این تشخیص کاملاً ضروری هستند. در بیشتر موارد، تست محرک ACTH در مرحله بعدی درمان قرار می‌گیرد که این نتایج با هم ابتلا به بیماری آدیسون را تأیید خواهند کرد.

علت‌های ابتلا به بیماری آدیسون

علت‌های ابتلا به بیماری آدیسون

علت اصلی بیماری آدیسون در مراحل اولیه هنوز هم شناخته‌شده نیست. خیلی‌ها بر این باورند که این بیماری به خاطر تخریب واکنش ایمنی بافت غدد فوق کلیوی است. بیماری آدیسون ثانویه بعد از آسیب به غده‌های فوق کلیوی اتفاق می‌افتد که علت آن فاکتور خارجی است. این فاکتور خارجی می‌تواند تروما، تومور و یا حتی استفاده از داروهایی باشد که برای درمان سایر بیماری‌ها استفاده می‌شود.

ممکن است بعضی از انواع توله‌سگ‌ها مستعد ابتلا به بیماری آدیسون باشند. این توله‌سگ‌ها شامل نژادهای سگ‌های بردر کولی، سگ گریت دین یا دانمارکی، سگ پرتغالی، سگ پودل، سگ تریر وست هایلند و سایر توله‌سگ‌ها می‌شوند.

درمان بیماری آدیسون

سگی که دچار درجه شدیدی از بیماری آدیسون شده است تا زمان بهبودی نیاز به بستری خواهد داشت؛ به این وضعیت شرایط بحرانی آدیسون گفته می‌شود. در این شرایط معمولاً سگ‌ها خیلی ضعیف هستند و دائم استفراغ می‌کنند یا اسهال می‌روند. عدم تعادل الکترولیت را باید با مصرف دقیق مایعات و داروها به تعادل خاصی رساند. خوشبختانه به‌محض اینکه سطح الکترولیت‌ها در بدن منظم شود و به تعادل خاصی برسد، می‌توان بیماری آدیسون را به‌راحتی درمان نمود.

درمان بیماری آدیسون

مرحله بعدی مواظبت از این سگ‌ها شامل تزریق کورتیکوئید معدنی به نام «دزوکسی کورتیکسترون پیوالات» (پرکورتن) می‌شود. در زمانی که سگ دچار استرس می‌شود، ممکن است استروئیدهای دهانی هم به او بدهند تا نیاز بدنش به کورتیزول تأمین شود. آزمایشات منظم برای اطمینان از تعادل سطح الکترولیت‌های بدن کاملاً ضروری است.

اگر سگی که مبتلا به بیماری آدیسون است کمی مریض به نظر برسد، دامپزشک باید او را خیلی سریع معاینه کند. مرحله‌ی بحرانی بیماری آدیسون می‌تواند در هر زمانی رخ دهد. هر چه سگ شما سریع‌تر درمان‌های خود را شروع کند، کار به مرحله بحرانی نمی‌رسد.

درمان بیماری آدیسون

چگونه از ابتلا به بیماری آدیسون در سگ‌ها جلوگیری کنیم؟

هیچ راهی برای جلوگیری از پیشرفت اولیه بیماری آدیسون وجود ندارد. ممکن است با مصرف منظم داروها بتوان از ابتلا به بیماری آدیسون ثانویه جلوگیری کرد. آزمایشات منظم می‌تواند به دامپزشک کمک کند تا فاکتورهای آدیسون ثانویه را در بدن سگ مشخص کند.

با کشف زود هنگام این فاکتورها می‌توان راحت‌تر بیماری آدیسون را مدیریت کرد. به توصیه‌های دامپزشک گوش کنید و به‌طور منظم سگتان را برای انجام آزمایشات ببرید. وضعیت غیرعادی خفیف به دامپزشک کمک می‌کند تا قبل از اینکه سگتان مریض شود، بتواند ابتلا به بیماری آدیسون را بفهمد. جلوگیری از مرحله بحرانی آدیسون، بهترین راه برای ایمن نگاه داشتن سگتان در برابر این بیماری است.

 

منبع: چطورپدیا

 • viator baran4
 • ۰
 • ۰

دانستنی‌ها درباره خرچنگ عنکبوتی ژاپنی

 • خرچنگ عنکبوتی ژاپنی را می‌توان به‌راحتی به عنوان بزرگ‌ترین مفصل‌دار زنده معرفی کرد. لااقل به خاطر پاهای بزرگش و فاصله‌ی زیادی که میان آن‌ها وجود دارد.
 • متأسفانه، این موجود در منطقه‌ی بسیار محدود و بسته‌ای در آسیا زندگی می‌کند. این مسئله، خطرات و تهدیدات بی‌شماری را برای او به وجود میاورد.
 • مثل تمام گونه‌های جانوری‌ که مثل او در محیط‌های بسته زندگی می‌کنند، او تحت تأثیرات منفی تغییرات ناگهانی آب‌وهوا و خرابی منطقه‌ی زندگی‌ خود است. مسئله‌ی تأسف‌آور دیگری که وجود دارد، این است که یکی دیگر از خطرات موجود برای این جانور، علاقه‌ی شدید انسان‌ها به خوردن آن است. با وجود تهدیدات بی‌شماری که او را تهدید می‌کند، باز هم به عنوان مفصل‌دار خوشمزه‌ای شناخته می‌شود.
 • متأسفانه سازمان محیط‌ زیست جهانی هنوز تصمیمی برای حفظ کردن این گونه‌ی جانوری بی‌نظیر نگرفته است.

خرچنگ عنکبوتی ژاپنی

اطلاعاتی درباره‌ی ویژگی‌های جسمانی

خرچنگ عنکبوتی ژاپنی که به طرز حیرت‌آوری بزرگ است، پاهایی دارد که هر کدام به طول ۵,۵ متر می‌رسند؛ اما با این وجود، خود بدن در مقایسه با پاها در اندازه‌ای کوچک باقی می‌ماند. کاسه‌ی بدنی آن‌ها به‌طور معمول تا حدود ۴۰ سانتی‌متر قطر دارد. این موجودات تفاوت جنسیتی بسیار کوچکی را در خود نشان می‌دهند. بدین صورت که جنس نر این موجود، عضوی دراز در بدن خود دارد که آن هم به منزله­ی چنگ یا یکی از پاهایش محسوب می‌شود. رنگ آن‌ها به‌طور معمول نارنجی روشن باقی می‌ماند. اگرچه که لکه‌هایی سفید به‌طور عمومی بر روی بدن آن‌ها قرار دارد. این گونه‌های جانوری استثنائی حدوداً ۱۹ کیلوگرم وزن دارند. این مسئله، آن‌ها را به دومین موجود مفصل دار سنگین جهان تبدیل می‌کند.

قلمرو زیستی: حیوانات

نژاد: مفصل داران‌

رده: خانواده‌ی خرچنگ‌ها‌

راسته: ده‌پایان‌

خانواده: Inachidae

طبقه: Macrocheira

گونه: M. kaempferi

خرچنگ عنکبوتی ژاپنی 10 پا

اطلاعاتی درباره‌ی عادات زندگی و بوم‌شناسی

همان‌طور که از اسم موجود مشخص است، این گونه‌ی جانوری در نواحی جنوبی جزیره‌ی هونشو در ژاپن زندگی می‌کند. به علاوه، با توجه به جمعیت محدود و نوع زندگی بسته‌ای که دارند، در سواحل ایوات در تایوان نیز دیده شده‌اند. این مفصل داران عموماً در عمق ۵۰ الی ۶۰۰ متری آب زندگی می‌کنند. این موجودات همچنین به‌طور خانوادگی در حفره‌ها و یا منافذ اقیانوسی زندگی می‌کنند.خرچنگ عنکبوتی ژاپنی به عنوان یک همه‌چیزخوار به تکامل رسیده است و از گیاهان و حیوانات به‌طور هم‌زمان تغذیه می‌کند. همچنین گاهی به عنوان یک کثافت‌خوار نیز شناخته می‌شود، اما باید شرایطی خاص برای حیوان پدید بیاید تا دست به چنین کاری بزند. اطلاعات دقیقی از مدت زمان زندگی این موجودات در دست نیست اما می‌توان حدس زد که چیزی در حدود ۱۰۰ سال است.

 

منبع: چطورپدیا

 • viator baran4
 • ۰
 • ۰

اصول رفتار با سگ ها

تنها راهی که می‌توان یک سگ را به بهترین دوست خود تبدیل کرد، این است که رفتار خوب و درستی با او داشته باشیم؛ اما رفتار درست با سگ‌ها، خواستار زمان، صبر و علاقه است. شما باید نیازهای اساسی سگ‌تان را تأمین کنید. مطمئن شوید که او غذا و آب کافی دارد. جای راحتی برای استراحت و خوابش تعبیه کنید. سپس قادر خواهید بود که روی آموزش‌های خانگی سگ‌تان تمرکز کنید و چند دستور ساده را به او آموزش دهید. سعی کنید بیشترین زمان ممکن را برای بازی با سگ‌تان اختصاص دهید. اگر با او مثل عضوی از خانواده‌ی خودتان برخورد کنید، خواهید دید که این حیوان به باوفاترین موجود دنیا تبدیل می‌شود.

بخش اول‌‌‌‌: تهیه‌ی نیازهای اولیه و اساسی سگ‌ها‌‌‌‌

۱- همیشه آب و غذای تازه را برایش فراهم کنید. به هیچ وجه نمی‌توان این دسته از نیازهای اساسی سگ‌ها را نادیده گرفت، حتی برای یک روز؛ اما مقدار آب و غذای لازم برای هر سگ، بستگی به سن او دارد. به طور مثال، سگ‌های کوچک نیاز به ۳ تا ۴ وعده‌ی غذایی در روز دارند؛ اما سگ‌های بالغ فقط به دو وعده‌ی غذایی نیاز دارند. آب تازه و تمیز یکی از موادی است که باید همیشه و در همه‌جا در دسترس سگ‌تان باشد، چراکه سگ‌ها در فاصله‌ی زمانی بسیار کمی تشنه می‌شوند.

 • برای تغذیه‌ی سگ‌تان از غذای متناسب با اندازه، سن و نژادش استفاده کنید. نژادهای مختلف سگ‌ها ذائقه‌ی غذایی مختلفی هم دارند. البته، اغلب پکیج‌های غذایی سگ‌ها، اطلاعاتی را درباره‌ی نوع غذا و مقدار خوراکی برای هر سن و اندازه‌ای را درج کرده است.
 • مطمئن شوید که پکیج خریداری شده، از کیفیت لازم برخوردار است. سگ‌ها سیستم گوارش حساسی دارند، به همین دلیل، اگر خوراکی مورد نظر شما بی‌کیفیت باشد، در این صورت سگ شما به‌سرعت مریض خواهد شد. اصلاً از غذای انسانی به او ندهید، مخصوصاً تنقلاتی که شامل نمک و شکر می‌شوند. برای اطمینان از این مسئله، می‌توانید به اطلاعات روی پکیج غذای حیوان دقت کنید. اگر در توان‌تان بود، می‌توانید به جای آرد غلات یا چنین خوراکی‌هایی، از گوشت برای تغذیه‌ی سگ‌تان استفاده کنید. در این صورت پروتئین‌های مورد نیاز حیوان به خوبی تأمین خواهند شد.
 • درباره‌ی میزان وعده‌های غذایی سگ‌تان، با دامپزشک مشورت کنید و نظر قطعی او را بخواهید.

۲- مطمئن شوید که سگ‌تان از جای راحتی برای خوابیدن برخوردار است. شاید این حیوانات شباهت بسیار زیادی به گرگ‌ها داشته باشند، اما سگ‌ها اهلی هستند. حیوانات اهلی و خانگی، مثل ما انسان‌ها از وسایل خانگی لذت می‌برند. سگ شما نیاز به یک جای خشک، نرم و گرم برای خوابیدن دارد. حالا ممکن است که سگ‌تان بیرون یا درون خانه بخوابد؛ در هر صورت او را از شر وضعیت‌های آب و هوایی سخت حفظ کنید.

 • اگر سگ شما اوقات بسیار زیادی را بیرون از خانه می‌گذراند، پس حتماً یک لانه برای او بسازید. ممکن است باران یا برف سنگینی ببارد یا هوا به‌شدت گرم یا سرد شود. حیوان شما در این اوقاتِ خاص، نیاز به یک سرپناه دارد. ‌‌‌‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌‌‌‌‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌
 • بسیاری از سگ‌ها دوست ترجیح می‌دهند که در یک لانه‌ی اختصاصی که شامل یک جای خواب نرم و راحت و مقدار زیادی اسباب‌بازی می‌شود بخوابند. برخی دیگر نیز ترجیح می‌دهند در تخت خواب مخصوص حیوانات، یا در نقطه‌ای خاص از خانه به خواب فروروند.

۳- به سگ‌تان اجازه‌ی تمرین و تحرک بدنی بدهید. سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها، نیاز دارند تا برای سالم و روی فرم ماندن، تحرک داشته باشند. برخی از نژادها نیاز دارند تا هر روز ساعت‌ها به تحرک بدنی بپردازند، در حالی که یک نژاد دیگر، فقط کافی است تا یک یا دو بار در روز بیرون برود. درک نیازهای اساسی سگ و تأمین آن‌ها به‌شدت مهم است. اگر سگ شما به‌شدت پرانرژی است، پس به او اجازه‌ی تمرین و تحرک بدنی بدهید.

 • حیوان خود را حداقل دو بار در روز به مدت بیست دقیقه به بیرون از خانه بروید. این کار مخصوصاً برای سگ‌هایی که بیشترِ ساعات روز را بدون صاحبشان در خانه می‌گذرانند مهم و اساسی است.
 • وقتی سگ‌تان را برای قدم زدن به بیرون از خانه بردید، حواستان را به تابلوهای راهنما باشد. ممکن است منطقه‌ی مورد نظر شما برای سگ‌ها مناسب نباشد. این جور مناطق به خاطر عبور و مرور ماشین و دیگر وسایل نقلیه، به‌شدت برای سگ‌ها و دیگر حیوانات خطرناک هستند.
 • سگ‌ها عاشق رفتن به مکان‌های آزاد هستند تا بتوانند به‌راحتی به هر طرف بدوند و بازی کنند؛ اما نکته‌ی مهم این است که واکسن‌های سگ‌تان را زده باشید و او را از گزندِ هر نوع بیماری حفظ کرده باشید. چراکه برخی از ویروس‌ها در بدن حیوانات تا زمانی که در محیط مناسب قرار نگیرند، غیرفعال می‌مانند. اگر این ویروس در حین حضور سگ‌تان در پارک مخصوص سگ‌ها فعال شود، نه‌تنها سلامتِ حیوان خودتان، بلکه سلامتِ سگ‌های دیگر نیز به خطر می‌افتد.

۴- سگ‌تان را به طور منظم به نزد دامپزشک ببرید. شما می‌بایستی حیوان‌تان را حداقل سالی یک بار به نزد دامپزشک ببرید تا تمام عناصر و قسمت‌های بدنش چک شود یا به قول معروف یک چکاب کلی از او به عمل بیاید. اگر سگ‌تان نشانه‌هایی از بیماری را بروز می‌دهد، با دامپزشک خود تماس بگیرید و او را برای تشخیص و معاینه به مطب دکتر ببرید.

 • اگر سگ شما عقیم نشده است، پس حتماً از انجام این عمل اطمینان حاصل کنید. این مسئله توسط سازمان حمایت از حیوانات به‌شدت توصیه شده چراکه به کاهش جمعیت سگ‌های ولگرد کمک می‌کند.
 • واکسنِ هاری نیز از آن دسته موارد پزشکی اجباری به شمار می‌رود؛ پس اصلاً از آن غافل نشوید.

۵- از سگ‌تان به خوبی مراقبت کنید. یکی از بزرگ‌ترین مسئولیت‌های شما به عنوان صاحب یک سگ، این است که از او در برابر هر خطری مراقبت کنید، درست مثل زمانی که از کودک خود مراقبت می‌کنید. این بدین معنی است که سگ‌تان را در مکان‌های عبور و مرور وسایل نقلیه آزاد نگذارید، حیاط خانه‌ی خود را برای جلوگیری از فرار کردن او نرده‌کشی کنید و اجازه ندهید تا با حیواناتِ بزرگ‌تر از خودش درگیر شود.

برای مثال، فرض کنیم که شما سگ‌تان را از گزند حیوانات بزرگ‌تر حفظ کردید. خطر دیگری که ممکن است توسط سگ‌های دیگر حیوان شما را تهدید کند، انتقال بیماری‌های واگیردار است. از جمله‌ی این بیماری‌ها می‌توان به هاری و عفونت باکتریایی اشاره کرد. بهتر است که در صورت ارتباط سگ‌تان با حیوانات دیگر، او را برای یک چکاب کلی به نزد دامپزشک ببرید.

 • حیاط و محیط خانه‌تان را از تمام موارد خطرناک خالی کنید. این موارد خطرناک شامل وسایلی می‌شوند که ممکن است توسط سگ‌ها خورده شوند، مثل سیم‌های برقی. این اتفاق یعنی خورده شدن اجسام تیز یا برق‌دار به وسیله‌ی سگ‌ها به‌وفور اتفاق افتاده است؛ بنابراین، کار منطقی‌تر این است که اگر خودتان شخصاً حضور نداشتید تا حرکات سگ‌تان را زیر نظر داشته باشید، او را به لانه‌ی مخصوصش هدایت کنید. در حین آموزش خانگی به او یاد بدهید که فقط و فقط اسباب‌بازی‌هایش را بجود، نه چیز دیگری را.

بخش دوم: تربیت حیوان خانگی

۱- سگ‌تان را به صورت خانگی تربیت کنید. استفاده از این روش برای هر دوی شما – هم شما و هم سگ‌تان – بهتر خواهد بود. کار منطقی این است که آموزش‌های لازم را از زمان کودکی سگ شروع کنید. همه‌ی سگ‌ها در آغاز کار اشتباهاتی را انجام می‌دهند یا خانه را به هم می‌ریزند، اما صبر کلید حل این ماجرا است. کار تربیت را آن‌قدر تکرار کنید تا نهایتاً متوجه شود که برای دستشویی کردن باید کجا برود. اگر برای این کار نیاز است تا به بیرون از خانه بروید، پس هر بار از یک مکان خاص و یکسان استفاده کنید و این مسئله را برای او تبدیل به یک عادت کنید.

۲- به سگ‌تان یاد بدهید که آرام بازی کند. اگر سگ‌تان دوست دارد که در حین بازی مدام گاز بگیرد یا پارس کند، باید جلویش را بگیرید. بهترین کار برای سرکوب این رفتار یا هر کار زشتی، این است که او را نادیده بگیرید _ چراکه پارس کردن و گاز گرفتن سگ‌ها، اغلب دلیلی جز جلب توجه ندارد. وقتی توجهتان را با بازی‌های آرام جلب کرد، متوجه می‌شود که رفتار آرام و اخلاق خوش بهترین راه برای راضی نگه‌داشتن صاحبش است. اگر سگ‌تان همچنان بر روی پارس کردن و گاز گرفتن اصرار دارد، پس از او دور شوید. کارهای خوبش را با خوراکی و تحسین پاسخ دهید.

۳- دستورات اساسی را به سگ‌تان آموزش دهید. نحوه‌ی نشستن، ایستادن و آمدن، دستوراتی است که هر سگی باید بیاموزد. یادگیری این دستورات دو فایده‌ی کلی دارد، اولاً اینکه در این صورت، در اوقات بیرون رفتن مشکلات کمتری برای شما پیش خواهد آمد، دوم اینکه سگ شما به حیوان مطیع‌تری تبدیل خواهد شد. بیرون رفتن با سگی که این دستورات را می‌داند، کار لذت‌بخش‌تری است. هر سگی می‌تواند این دستورات اساسی را بیاموزد. یادتان باشد که در بحث آموزش، باید از صبر و تقویت مثبت استفاده کنید. این هم از دستوراتی که هر سگی باید بلد باشد:

 • نحوه‌ی نشستن
 • نحوه‌ی ایستادن
 • نحوه‌ی آمدن‌‌

۴- به سگ‌تان حقه‌های بامزه را نیز آموزش دهید. سگ‌ها در یادگیری چنین حقه‌هایی بی‌نظیر عمل می‌کنند. همچنین، این کار سبب می‌شود تا ارتباط محشری بین شما و سگ‌تان برقرار شود. ممکن است هر سگی قابلیت پشتک زدن یا سواری کردن را نداشته باشد، اما به هر حال معجزه‌ی پاداش و خوراکی را فراموش نکنید. این هم از چند حقه‌ی بامزه که همه‌ی سگ‌ها می‌توانند فرابگیرند:

 • غلت زدن
 • خواهش کردن
 • دست دادن
 • ادای مردن را درآوردن
 • عشوه آمدن‌

بخش سوم: برقراری رابطه‌ای دوستانه و مفید

۱- با سگ‌تان مهربان باشید. اگر رفتار خشنی با سگ‌تان داشته باشید، حیوان از شما خواهد ترسید. نگاه سگ‌ها به صاحبشان، مثل نگاه یک فرزندِ خردسال به پدر یا مادرش است. پس رفتار خوبی با سگ‌تان داشته باشید، مثلاً سرش داد نکشید و با صدای آرامی با او حرف بزنید، گاهی او را ناز و نوازش کنید و به او ابراز علاقه کنید. وقتی رفتار خوبی با حیوان‌تان داشته باشید، خواهید دید که در واکنش به این رفتار چه عشقی را نثارتان خواهید کرد.

 • تحقیقات نشان داده است سگ‌ها نوازش شدن را بیشتر از جایزه و خوراکی دوست دارند. پس هر روز زمان خاصی را به این کار اختصاص دهید و به او نشان دهید که چقدر دوستش دارید.

۲- سگ‌تان را تنبیه نکنید. داد کشیدن یا کتک زدنِ سگ به هیچ وجه ایده‌ی خوبی محسوب نمی‌شود. تنبیه یک سگ کار بسیار ظالمانه‌ای است. اگر رفتار خشنی با سگ‌تان داشته باشید، آن‌ها را گیج خواهید کرد؛ آن‌ها نمی‌دانند که چه انتظاری از آن‌ها دارید و از این موضوع خواهند ترسید؛ بنابراین یا کار اشتباه را تکرار می‌کنند یا از دستتان فرار می‌کنند. هیچ وقت سگ‌تان را به خاطر انجام یک کار اشتباه تنبیه نکنید. به جای آن، سعی کنید به خاطر کارهای خوبش را به او پاداش بدهید، این‌گونه است که رابطه‌ای سرشار از اعتماد بین شما و او ساخته می‌شود.

 • تقویت مثبت بهترین روش برای برخورد و پرورش دادن یک سگ است. رفتارهای خوبش را با پاداش جبران کنید. تنها فایده‌ای که تنبیه کردن دارد، ایجاد ترس در رابطه‌تان است.

۳- سگ‌تان را به مکان‌های تفریحی ببرید. سگ‌ها می‌توانند هم‌نشین بسیار خوبی برای تفریح کردن باشند؛ در مکان‌های تفریحی‌ای همچون پارک‌ها یا ساحل‌ها یا حتی اطراف محله. سگ شما نیز درست به اندازه‌ی خودتان به تفریح نیاز و علاقه دارد. تفریح کردن همراه یکدیگر می‌تواند رابطه‌ی نزدیکی را ایجاد کند.

 • اگر سگ شما تنها هم‌نشینتان در ماشین است، پس شیشه‌ی پنجره را پایین بکشید و اجازه دهید تا از هوای تازه لذت ببرد. حواستان به میزان پایین کشیدن شیشه‌ی پنجره باشد، مبادا حیوانتان از آن فاصله به بیرون پرت شود.
 • اگر همراه با سگ‌تان به مکان‌های تفریحی می‌روید، پس حتماً حواستان را برای قوانین مخصوص حیوانات جمع کنید تا مبادا سگ‌تان را به منطقه‌ی ممنوعه‌ای ببرید.

۴- سگ‌تان را اجتماعی بار بیاورید. وقتی سگ خود را به میان مردم و دیگر سگ‌ها می‌برید، خودبه‌خود می‌آموزد تا موجودی اجتماعی باشد و رفتاری دوستانه را از خودش بروز دهد.

 

منبع: چطورپدیا

 • viator baran4