مجله خلاقیت و نوآوری

 • ۰
 • ۰

چطور از طریق کار فریلنسری، کسب درآمد کنیم؟

روش اول: تبدیل‌ شدن به یک کارمند آزاد «Freelancer»

 

۱ – با توجه به مهارتی که دارید، تصمیم بگیرید.

تصمیم خود در مورد نوع کار مستقلی که قصد انجام آن را دارید، اتخاذ کنید. مشاغل مستقل و آزاد به‌اندازه کارهای رسمی گسترده هستند و شما باید قبل از شروع این کار، آنچه را که می‌خواهید انجام دهید، مشخص کنید. مهارت‌های خود را به‌عنوان منابع باارزشی که شایستگی متعهد بودن و دریافت وجه دارند، ببینید و قضاوت کنید.

 • در مورد چیزهایی که در آن‌ها خوب هستید، فکر کنید. فقط در مورد مهارت‌هایی که می‌توان به یک فرصت برای تبدیل ‌شدن به یک کارمند آزاد استفاده شود، بیندیشید. به خاطر داشته باشید که مهارت‌های ثانویه شما، مانند تحقیق کردن و نوشتن، می‌تواند به اندازه مهارت‌های منحصربه‌فرد حرفه‌ای شما، مثلاً طراحی گرافیک یا برنامه‌نویسی کامپیوتر، مفید باشد. اگر می‌دانید نویسنده‌ای قوی هستید، می‌توانید به‌عنوان نویسنده آزاد، کسب‌وکار خود را توسعه دهید.
 • باور اینکه شما مهارت و تجربه لازم برای انجام یک کار را ندارید، آسان است اما در حقیقت شما برای شروع کار به‌عنوان یک فریلنسر، واقعاً نیاز به تجربه بسیار کمی دارید. به توانایی‌های خود اعتماد داشته باشید و تمرکز خود را بر تولید کارهای خوب بگذارید.

۲ – برای خود یک نشان تجاری یا برند ایجاد کنید.

برای اینکه در شغل فریلنسی شروع به پیشرفت کنید و برای شما به یک شغل سودآور تبدیل شود، باید در مورد اینکه چگونه کار یا محصولات خود را در معرض فروش قرار دهید، فکر کنید. این کار، ایجاد نشان تجاری (برند) نام دارد. شما باید این نشان تجاری را بر اساس آنچه می‌خواهید در معرض فروش بگذارید و اینکه چگونه این کار را انجام ‌دهید، جدای از بازار رقابت، بسازید. این نشان، هویت شما است و می‌تواند شامل وب‌سایت، آرم، وبلاگ و حساب‌های رسانه‌های اجتماعی شما باشد.

 • نشان تجاری شما باید به‌وضوح با آنچه شما به‌طور ویژه انجام می‌دهید، ارتباط داشته باشد و آنچه عرضه می‌کنید، ارزش خریدن داشته باشد. سعی کنید تمرکز خود را به یک حرفه خاص محدود کنید. به‌عنوان ‌مثال، اگر تصمیم گرفتید به‌عنوان یک نویسنده آزاد فعالیت کنید، ممکن است فقط تصمیم بگیرید که برای سایت‌های مسافرتی و کسب‌وکار آنلاین بنویسید و بنابراین، یک نویسنده آزاد در زمینه‌ی سفر می‌شوید. یا ممکن است تصمیم بگیرید که برای وب‌سایت‌های تجاری و شرکتی بنویسید. متخصص شدن در یک زمینه، در این مورد، در زمینه‌ی بسیار گسترده نویسندگی، شما را برای مشتریان بالقوه جذاب‌تر خواهد کرد، زیرا نشان می‌دهد که شما به‌جای مجموعه‌ای از مهارت‌های عمومی، یک مهارت خاص دارید که در نتیجه آن، یک جایگاه خوب برای شما ایجاد می‌شود.
 • با این ‌حال اجازه ندهید که نشان تجاری، تمرکز اصلی شما باشد. شما می‌توانید دنبال کننده‌های زیادی در اینستاگرام و توییتر داشته باشید؛ از طریق این دنبال کننده‌ها پولی کسب نمی‌کنید اما باعث معرفی و انتشار محصولات شما شده و مشتری‌های بالقوه برای کسب‌‌و‌کار و محصولات هستند. در مورد دنبال کننده‌ها یا انتشار مجدد کارهای خود، نگران نباشید و به‌جای آن، بر تولید کار باکیفیت تمرکز کنید. این راه نهایی برای ساختن کسب‌وکار آزاد و کسب درآمد است.

۳ – یک نمونه کار برای نمایش مهارت‌های خود بسازید.

بسیاری از مشتریان بالقوه برای اطمینان از توانایی انجام کار توسط شما، بیشتر علاقه‌مند به دیدن کارها انجام شده قبلی هستند تا مهارت‌های خاص شما. آن‌ها می‌خواهند نمونه‌هایی از کار شما را ببینند و تصمیم بگیرند که آیا شما برای پروژه خاص آن‌ها مناسب هستید یا خیر. بنابراین ساخت نمونه کارهای قوی، نمونه کارها و پروژه‌های انجام ‌شده گذشته، کلیدی برای ساختن کسب‌وکار شماست و در واقع شما نباید کسب‌وکار فریلنسی خود را تا زمانی که این نمونه کار را آماده نکردید، آغاز کنید. هم‌چنین، این نمونه کارها شامل توصیفاتی از افراد و سازمان‌هایی است که شما با آن‌ها کار کرده‌اید. خواندن نظرات مثبت مشتریان قبلی راجع به کار شما، به ساختن جایگاه مناسب نزد مشتریان جدید کمک خواهد کرد.

 • تولید نمونه کار نیازمند صرف زمان و منابع است. اگر شما نمونه کار قبلی و یا یک کار واقعی که در ازای آن پول دریافت کرده باشید، در دسترس ندارید، با ارائه خدمات به‌صورت حرفه‌ای و رایگان یا با اختصاص وقت آزاد خود، چند نمونه کار درست کنید.
 • به یاد داشته باشید که همیشه کار بیشتر، بهتر نیست. گرچه حجم کاری زیاد ممکن است خوب باشد و به پیشرفت شخص کمک کند، ولی مهم است که کارهای بزرگ را به‌صورت حرفه‌ای و باکیفیت انجام دهید، به‌جای آنکه فقط چندین پروژه کوچک و با کمترین سودآوری جمع‌آوری کنیم. اگر می‌خواهید با مشتریانی کار کنید که پول زیادی به شما پرداخت کنند و درنتیجه درآمد بالایی داشته باشید، پس باید به مشتریان نشان دهید که می‌توانید کاری را انجام دهید که آن‌ها به دنبال آن هستند. باز هم در نظر بگیرید که شما در ابتدای کار خود باید کارهایی به‌صورت رایگان ارائه و در اختیار مشتریان قرار دهید.
 • کار فریلنسی خود را تا زمانی که به‌طور واقعی، محصولات را ایجاد نکرده‌اید یا خدماتی که قصد فروش آن را دارید، آماده نکرده‌اید، شروع نکنید. داشتن نمونه کار به مشتریان نشان می‌دهد که شما واقعاً توانایی انجام کاری که ادعا کرده‌اید را دارا هستید و کارهای مشابه آن را به سرانجام رسانیده‌اید.

۴ – مهارت‌های تجربی کسب‌وکار خود را توسعه دهید.

شما ممکن است یک کارمند آزاد و مستقل باشید، اما باید یک تاجر نیز باشید. برای موفقیت در کسب درآمد به‌عنوان یک فریلنسر و تبدیل آن به یک حرفه، شما باید با اصول کسب‌وکار، مانند مالیات، حسابداری، بازاریابی و غیره آشنا شوید. در بسیاری از موارد، این اصول کسب‌وکار نسبت به خدمات فریلنسی یا محصولی که ارائه می‌دهید، زمان بیشتری صرف می‌کند!

 • با دوستانی، در زندگی واقعی و یا به‌صورت آنلاین، که از طریق کار فریلنسی در مورد همه جزئیات کسب‌وکار اطلاعات داشته و از این طریق کسب درآمد می‌کنند، صحبت کنید. شما همچنین می‌توانید از طریق کتاب‌ها و سایت‌های آنلاین در مورد چگونگی راه‌اندازی و پیشرفت در کارتان اطلاعات کسب نمایید.
 • اگرچه ممکن است به نظر برسد که هیچ‌گونه نگرانی در مورد کسب‌وکار فردی که کار فریلنسی انجام می‌دهد، وجود نخواهد داشت، اما داشتن یک مدل کسب‌وکار با اهداف، نتایج، معیارها و غیره می‌تواند به شما در تعیین حوزه و مقیاس کار خود به‌عنوان یک فریلنسر، کمک کننده باشد. یک مدل کسب‌وکار واضح با چشم‌انداز روشن، به مشتریان نشان می‌دهد که شما در حال انجام یک کار خوب بوده و قراردادهای واقعی و حرفه‌ای منعقد می‌کنید و مشتری با یک فریلنسر حرفه‌ای مواجه است و نه فقط کسانی که در خانه‌های خود با لباس راحتی در حال انجام کار هستند.

۵ – تنظیم یک سیستم فاکتوردهی

بخشی از کار فریلنسی به‌عنوان راهی برای کسب درآمد واقعی، شامل راه‌اندازی یک سیستم برای مطالبه و دریافت هزینه‌ها است. قبل از تماس با مشتریان بالقوه و شروع به انجام کار به‌عنوان یک فریلنسر، برای این کار آماده ‌باشید. خیلی راحت‌تر است که طول مسیر کاری را از ابتدا با حسابداری و صدور صورتحساب انجام گیرد تا اینکه این کار را به بعداً موکول کنیم. یک چارچوب مالی ایجاد کنید که به شما امکان می‌دهد، امور مالی را به‌صورت سازمان‌یافته نگهداری نمایید. انجام این کار همچنین به شما کمک خواهد کرد تا میزان درآمد کسب شده از کارتان را پیگیری کنید و بررسی کنید که آیا شما از انجام این کار سود می‌برید یا خیر. برای مدیریت هزینه‌ها کارهای زیر را انجام دهید:

 • قیمت خدمات یا محصولاتی که ارائه می‌دهید را تنظیم کنید. هزینه یک ساعت کار یا یک قطعه/محصول را تعیین کنید. آماده ‌باشید تا در مورد خدماتی که ارائه می‌دهید (به‌عنوان‌ مثال، خرابی) و در ازای آنها هزینه دریافت می‌کنید، توضیح دهید.
 • برگه‌های صورتحساب را به‌صورت الگو ایجاد کنید. به‌عنوان ‌مثال با استفاده از یک ابزار پردازش کلمه (مانند مایکروسافت اکسل)، یک فاکتور که حاوی تمام اطلاعات مهم، مانند خدمات ارائه شده، هزینه، پرداخت، آدرس پرداخت ‌کننده، گیرنده وجه و غیره باشد را طراحی کنید.
 • ایجاد یک طرح حسابداری و باز کردن یک حساب بانکی تجاری. اغلب بانک‌ها، خدمات و هزینه‌های ویژه‌ای برای حساب‌های بانکی تجاری دارند.
 • محاسبه کنید چه مقدار پول باید پرداخت کنید و هزینه‌های مربوط به مالیات را کنار بگذارید.

۶ – یافتن مشتری

هنگامی‌که شما یک نمونه کار آماده کردید، وقت آن رسیده که برخیزید و یک گام به سمت مشتریان خود بردارید و کار را شروع کنید. کار موفقیت‌آمیز فریلنسی یک بازی با اعداد است: هرچه به مشتریان بالقوه بیشتری دسترسی پیدا کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که کاری به شما محول شود و مهم‌تر از همه، هزینه‌ای به شما پرداخت شود. شما می‌توانید از یک شبکه شخصی خود مثل خانواده، دوستان و همکاران قدیمی شروع کنید و نهایت بهره‌مندی را از آن‌ها ببرید. از آن‌ها برای ارجاع کارهای مرتبط‌شان کمک بخواهید؛ این اقدام می‌تواند به راه‌اندازی برخی کارها کمک کرده و از این طریق بتوانید در کار فریلنسی پیشرفت کنید. شما باید برای کسب درآمد خوب، اولین حرکت را انجام دهید و آن را در موارد مختلف، گسترش دهید. هنگامی‌که محصولات یا خدمات خود را به مشتریان جدید ارائه می‌دهید، در ابتدا فقط به سمت آن دسته از مشتریانی که آشنا هستند، گام بردارید و گام بعدی به سمت تعداد زیادتری از مشتریان خواهد بود.

 • قاعده ۱۰ قبل از ۱۰ را امتحان کنید. قبل از ساعت ۱۰ صبح در طول هفته کاری به ۱۰ نفر از مشتریان بالقوه متصل شوید.
 • اگر هنوز مشغول انجام مشاغل دیگری هستید، برخی از اوقات آزاد خود را برای شروع به راه‌اندازی یک شبکه از مشتریانی که در آینده می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، اختصاص دهید.
 • برای اینکه نشان تجاری خود را به‌درستی طراحی کنید، باید بدانید که مشتریان هدف شما چه کسانی هستند. به یاد داشته باشید که کسب‌وکارها مایل به کار با فریلنسرهایی هستند که به نظر می‌آیند که خدمات/محصولات خود را فقط برای رفع نیازهای این شرکت‌ها طراحی کرده باشند.
 • شما می‌توانید از یک بازار کار آزاد استفاده کنید. تعداد زیادی بازارهای آزاد (فریلنس) مانند پونیشا و پارسکدرز وجود دارند که می‌توانید خدمات خود را در این مکان‌ها ارائه دهید و در جستجوی مشتری برای کار خود باشید. این روش می‌تواند برای شروع به کار فریلنسی بسیار مفید باشد.

روش دوم: درک کار فریلنسی

۱ – چشم‌انداز روشنی داشته باشید

هدف خود را بشناسید و به سمت آن گام بردارید. بزرگ‌ترین مانع برای کار فریلنسی، غلبه کردن بر موانع ذهنی است که می‌گوید: «شما نمی‌توانید و نباید این کار را انجام دهید.» برای غلبه بر این احساس، به خودتان نشان دهید که کار فریلنسی، کاری نیست که شما فقط به دلیل اینکه آن را در منزل انجام می‌دهید، به آن تمایل دارید، بلکه این کار، یک برنامه‌ریزی برای تجارت است. این کار فقط یک ایده فوق‌العاده نیست، بلکه یک کسب‌وکار واقعی است.

 • یکی از راه‌های مفید برای شروع کار فریلنسی به‌عنوان یک انتخاب خوب، رسمی کردن روند آن است. یک نام، یک آرم یا یک نوع خط خاص برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید. هنگامی‌که شما چشم‌اندازی از کار را برای خود طراحی می‌کنید، پذیرفتن کار فریلنسی به‌عنوان یک کسب‌وکار واقعی که توسط شما راه‌اندازی می‌شود، آسان‌تر خواهد بود. با ایجاد یک نام تجاری و ایجاد یک چشم‌انداز برای نشان تجاری شرکت خود، کار را آغاز کنید.

۲ – زمانی را برای ورود به کار فریلنسی صرف کنید.

برای ورود به حرفه فریلنسی نمی‌توانید بدون درنگ تمام شرایط را زیر پا بگذارید و سریعاً وارد این کار شوید. کار فریلنسی می‌تواند راهی عالی برای کسب درآمد باشد، ولی نیاز است که زمان قابل‌توجهی برای ساختن آن صرف شود.

قبل از تصمیم‌گیری برای استعفا دادن از کار دیگر و شروع کار فریلنسی، اطمینان حاصل کنید که کاملاً متعهد به صرف زمان و تلاش برای تبدیل‌ شدن به یک فریلنسر هستید.

 • در نظر داشته باشید که بسیاری از مراحل توضیح داده شده در قسمت اول را می‌توانید همزمان با انجام کار ثابت و روزانه خود و در زمان‌های آزاد از روزتان انجام دهید. در زمانی ‌که هنوز درآمد ثابت دارید، بر روی مقدمات مربوط به کار فریلنسی تمرکز کنید، در این حالت، احساس مطمئن‌تر و راحت‌تری برای این پرش خواهید داشت.

۳ – برای پیشرفت آهسته و کٌند آماده ‌باشید.

در هر کسب‌وکار، دوره‌های پیشرفت آهسته و کٌند وجود دارد. این دوره‌ها برای کار فریلنسی شما نیز وجود خواهند داشت. احتمال دارد شما دچار استرس شوید و فکر کنید که کار شما به شکست ختم می‌شود، اما بدانید تمام صنایع همیشه از جریان‌های پٌر افت‌وخیز و شکست‌ها عبور می‌کنند و در نهایت به روزهای اوج و پرفروغ می‌رسند.

 • اطمینان حاصل کنید که برای روزهایی که کارتان پیشرفت خوبی ندارد، برنامه‌ریزی کرده‌اید. این برنامه‌ریزی می‌تواند تصمیم به تغییر قیمت‌ها و یا طرح‌هایی برای پس‌انداز یا کارهایی از این قبیل باشند.
 • هرچه تجربه بیشتری در کار فریلنسی داشته باشید، بهتر می‌توانید دوره‌های اوج پیشرفت و روزهای کم‌فروغ کار را شناسایی کنید. درنهایت، می‌توانید زمانی که روند پیشرفت کار آهسته می‌شود را پیش‌بینی کرده و دیگر نگران نباشید زیرا این روال کار خواهد بود و پس از گذر از این دوره، روزهای اوج کار می‌رسند.

۴ – برای پاسخگویی به خود آماده کنید.

ازآنجایی‌ که به‌عنوان یک کارمند آزاد، شما رئیس خود هستید، لازم است اطمینان حاصل کنید که کارهای مورد نیاز را انجام می‌دهید. در حالی ‌که اکثر مردم از این نظر که در این کار رئیسی را نمی‌بینند که بالای سر آن‌ها ایستاده باشد، هیجان‌زده می‌شوند، باید به یاد داشته باشید که در کارهای غیرفریلنسی، رئیس به کارمندان انگیزه می‌دهد و در مورد پیشرفت در کار بازخورد می‌دهد. بدون یک رئیس، شما باید این کار را بیشتر اوقات، خود انجام دهید.

 • متعهد شوید بازخوردی از کارهایی که انجام داده‌اید، در امور روزانه و هفتگی خود به نمایش بگذارید تا مطمئن شوید که در حال رسیدن به اهداف خود هستید. اگر این‌طور نیست، پس باید در عادات و سیستم کار خود تغییری ایجاد نمایید.
 • سایر افراد، به‌عنوان‌ مثال سردبیران یا مربیان در صورتی که یک نویسنده باشید، می‌توانند برای ارائه پاسخگویی به شما کمک کنند. در پایان روز، هرچند شما رئیس هستید، پس مثل رئیس رفتار کنید.

۵ – آماده ‌باشید که در مورد خودتان زیاد صحبت کنید.

به‌عنوان یک کارمند آزاد، به‌ویژه یک تازه‌کار، شما باید بسیار درباره خودتان، آنچه را انجام می‌دهید و آنچه را انجام داده‌اید، صحبت کنید. شما تاجر خود هستید. فرصت‌ها می‌توانند از مکان‌ها و شرایط غیرمنتظره‌ای بیرون بیایند، بنابراین مهم است که شما با جملات کمی راجع به خودتان، خود، خدمات و محصولات مربوط به کار فریلنسی که می‌توانید انجام دهید را ارائه دهید. خواه در یک مهمانی در تعطیلات باشید یا در نمایشگاه کسب‌وکار، از فرصت استفاده کرده و خود و کارتان را معرفی نمایید. اگر فرد کم‌صحبتی هستید و چندان اهل صحبت کردن و برقراری ارتباط نیستید، سعی کنید آنچه را می‌خواهید بیان کنید، بنویسید و آن‌قدر تمرین کنید تا به‌صورت طبیعی بتوانید صحبت کنید. با گذشت زمان، شما بهتر می‌توانید در مورد خودتان صحبت کرده و خودتان را تبلیغ کنید. کمی تلاش برای موفقیت در جهان فریلنسی لازم است.

 • اطمینان حاصل کنید که کارت‌های تجاری مربوط به کسب‌وکار خود را ساخته‌اید، بنابراین شما می‌توانید آن‌ها را هر زمان که با کسی به‌طور اتفاقی برخورد می‌کنید و شروع به صحبت می‌کنید، پخش کنید. این‌ها یک راه قدیمی اما هنوز هم مناسب، برای سر زبان انداختن نام شما می‌باشد.

۶ – چگونه به‌طور مؤثر با تنها بودن خود مواجه شویم.

فقدان تعامل اجتماعی و ارتباطی که در محیط‌های اداری وجود دارد، می‌تواند باعث شود یک فریلنسر، احساس تنهایی و انزوا کند. در حالی‌ که شما باید یاد بگیرید که بدون انگیزه گرفتن از دیگران، اهداف خود را هدایت کرده و وظایف خود را انجام دهید، همچنین باید مراقب باشید که با مستقر شدن در یک مکان مشخص، در معرض احساس تنهایی و دوری از اجتماع قرار نگیرید. سعی کنید یک بار در روز یا دو روز در هفته محیط کار خود را تغییر دهید، به‌طور مثال می‌توانید، کامپیوتر خود را به یک کافی‌شاپ محلی ببرید و در آنجا کار کنید. حتی فقط شنیدن صحبت‌های نامشخص افراد در تعاملات اجتماعی می‌تواند باعث شود که شما کمتر احساس تنهایی کنید.

 • شما همچنین می‌توانید برای صرف ناهار یا قهوه، با کارمندان آزاد دیگر (فریلنسرها) را ملاقات کنید و در مورد مشکلات، نگرانی‌ها و موضوعات دیگر بحث کنید. تعداد زیادی از گروه‌های شبکه‌های تجاری محلی وجود دارند که می‌توانند افرادی را که به‌طور مستقل برای خود کار می‌کنند و معمولاً دور از هم هستند را به یکدیگر متصل کنند.
 • همچنین شما می‌توانید کارهای کوچکی انجام دهید که از احساس تنها بودن رهایی پیدا کنید. به‌عنوان‌مثال، به‌جای ارسال ایمیل، با شخصی که برای وی کار انجام می‌دهید، تماس بگیرید.

منبع : چطورپدیا

 • ۹۷/۱۱/۲۰
 • viator baran4

فریلنس

قرارداد

کسب درآمد

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی